A résztvevő oktatók és hallgatók a sztrájk idején az egyetemi modellváltásról fognak beszélgetni az órákon.
A magyar egyetemek oktatói és hallgatói összefognak, hogy április 19-23. között tájékozódjanak, tájékoztassanak, közösen gondolkodjanak és cselekedjenek az egyetemek szabadságáért
– olvasható az Infosztrájk honlapján.
A Facebook-oldalon is meghirdetett esemény szerint a sztrájk tulajdonképpen egy oktatói és hallgatói együttműködés az oktatás szabadságáért. A honlapjukon azt írják, hogy az új szabályok (az alapítványi formába való átállás, vagyis a modellváltás) felszámolják az egyetemek függetlenségét, veszélybe sodorják az oktatás és a kutatás szabadságát, és ezzel az egyetem közjót szolgáló szerepét. Ezért a magyar egyetemi polgárság maga szervezi meg azt, aminek természetesnek kellett volna lennie: a hiteles tájékoztatást és a nyílt párbeszédet – tették hozzá.
Elkészültek a törvényjavaslatok 11 újabb egyetem modellváltásáról
Az új egyetemeket érintő törvényről Stumpf István egyetemi modellváltások koordinálásával megbízott kormánybiztos beszélt egy szakmai fórumon kedden. Megosztott pár részletet is a törvényről, sőt az új egyetemi alapítványok kuratóriumának összetételéről is. Az is kiderült, hogy a nemzetközi egyetemi rangsorok nem mindenhatóak, és a modellváltás sem csodaszer.
Az egyhetes sztrájk idején a csatlakozó oktatók a hagyományos tanterv helyett az egyetemi függetlenségről, a felsőoktatás egészét és a saját intézményüket érintő változásokról beszélgetnek a hallgatókkal az órákon, vagy úgy alakítják a tananyagot, hogy abba az adott tudományterület felől közelítve szervesen épüljön be a kérdés – írják.
Az ugyanakkor nem derül ki, hogy kik szervezik a sztrájkot, mindössze az Oktatói Hálózat egy Facebook-posztjában találtunk arra utalást, hogy hallgatók szervezik.