Tucatnyinál is több intézmény köteles fogadni a budapesti és Pest megyei belgyógyászati betegeket, akkora a belgyógyászatok leterheltsége.
Akkora a budapesti és a Pest megyei kórházak belgyógyászatainak a leterheltsége, hogy az országos tiszti főorvos átmenetileg felfüggesztette az ilyen osztályokkal rendelkező kórházak területi ellátási kötelezettségét – írja a Népszava. A lap azt állítja, hozzájutott egy dokumentumhoz, amely szerint mintegy 15 intézmény köteles fogadni a fővárosi és a Pest megyei belgyógyászati betegeket. Minden esetben a mentőszolgálatnak kell megtalálni, hogy hol van hely a páciens fogadására.
Az utasítás azt is elrendelte, hogy a saját területi betegeiket ebben az esetben sem utasíthatják el az intézmények, ha már egyetlen üres ágyuk sem maradt.
A korábbi tiszti főorvos, Falus Ferenc kevésbé finoman fogalmazott, ő arról beszélt:
„Nem történik egyéb, mint amit napok óta tudunk, hogy a helyhiány miatt összevissza küldözgetik a betegeket, mert vagy nincs hely, vagy nem az intézmény körzetéhez tartozó területen él az illető. Most ezt hidalja át a tiszti főorvos utasítása azzal, hogy felfüggesztette a területi ellátást.”
Miután sok kórház a belgyógyászati osztályaikat alakította át a koronavírusos betegek ellátására, kevés hely maradt a nem azonnali ellátásra szorulóknak. A KSH adatai szerint már tavaly decemberben 99,8 százalékos ágykihasználtsággal működtek a belgyógyászatok. A második hullám hatására az intenzív ellátás mellett ennek a szakterületnek nőtt egyik hónapról a másikra legnagyobb mértékben (41,3 százalékkal) a forgalma.