Sürgősségi eljárásban döntenek a képviselők, az ellenzék most valószínűleg nem fogja támogatni az újabb 90 napot.
Kétharmados többséggel megszavazta a koronavírus-járvány miatti vészhelyzet meghosszabbításának sürgős tárgyalását a parlament, így jövő héten már dönthetnek is róla a képviselők.
A sürgős eljárásra 134 képviselő szavazott igennel, ami kiteszi a kormánypárt képviselőit, az ellenzéki képviselők 48-an viszont nemmel szavaztak. Az ellenzék támogatása ehhez nem kell, csak a házszabálytól eltérést kell a képviselők négyötödének támogatnia. Erre is tettek egy kísérletet, de érdemben nem befolyásolta volna a szavazás időpontját, hiszen mindkét esetben jövő hetet jelölt meg Kövér László házelnök.
A jogrend meghosszabbításáról szóló Varga Judit által jegyzett törvényjavaslatot január utolsó munkanapján nyújtotta be Semjén Zsolt, a novemberihez hasonlóan ez is három hónapra szól, és meghosszabbítja az eddig hozott intézkedések hatályát. A kormány pedig vállalja, hogy koronavírus-világjárvány következményeinek elhárítása érdekében az intézkedések hatályának fenntartásáig megtettekről rendszeresen ad tájékoztatást az Országgyűlésben.
Az előző 90 napos felhatalmazás már lejárt, most rendelettel hosszabbították meg a veszélyhelyzetet. Arról a dilemmáról, hogy a kormány megtehette-e, ebben a cikkünkben írtunk:
Meghosszabbítható-e a veszélyhelyzet az Országgyűlés hozzájárulása nélkül?
A kormány alighanem alkotmányt sért, de mindez senkit nem érdekel.
A DK és a Jobbik bejelentette, hogy nem támogatja az újabb 90 napos törvényi felhatalmazást, és a mai szavazás alapján a többi párttól is ugyanez várható. Az MSZP elnöke, Tóth Bertalan ugyanis hétfőn a Parlamentben élesen kritizálta a kormány vészhelyzet alatt hozott intézkedéseit, amivel szerinte “alkotmányba foglalták a lopást, tönkretették az egyetemi autonómiát és elhallgattatták a Klubrádiót”.
Napirend előtti felszólalásában Orbán Viktor arra kérte az Országgyűlést, hogy támogassa a védekezést.