Csirik János szerint utóda, Horváth Dezső méltatlanná vált, mert a kari tanács döntése ellenére igennel szavazott a modellváltás kérdésében.
Nyílt levelet írt a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának (SZTE TTIK) volt dékánja, Csirik János az intézmény modellváltási ügyében, miután utóda, Horváth Dezső, a TTIK mostani dékánja a kari tanács döntése ellenére
igennel szavazott az alapítványi fenntartásra az SZTE pénteki szenátusi ülésén.
A nyílt levelet a Szeged.hu osztotta meg.
Csirik János ebben azt írta, hogy az intézmény kari tanácsa január 28-án ülésezett, és szavazott az egyetem alapítványi formában való működtetéséről. „A Tanács nem támogatta ezt a változtatást” – szögezte le Csirik, majd úgy folytatta:
Tegnapi email kérdésemre megerősítetted, hogy ennek ellenére a Szenátus ülésén igennel szavaztál. Úgy gondolom, ezzel a magánvéleményed egy, a Kar szempontjából rendkívül fontos kérdésben a Kar legfontosabb testületének véleménye elé helyzeted, amit felelős pozícióban levő vezetőtől elfogadhatatlannak tartok. Ezzel méltatlanná váltál tisztségedre, kérlek, mondj le a dékáni címedről.”
Horváth Dezső mellett a szegedi Fidesz-alelnökként is dolgozó Pál József bölcsészprofesszor sem vette figyelembe az általa képviseltek akaratát, azzak szembe menve megszavazta az átalakítást, azután pedig lemondott. A Szeged.hu ezzel foglalkozó írása szerint Pál József megújulásként hivatkozott az intézmény alapítványi átsorolásra, aminek eredményeként a kormánybiztos Nemesi Pál és Novák Katalin Fidesz-alelnök is bekerülhet a majdani fenntartó alapítvány kuratóriumába.
A posztjáról lemondott szegedi professzor szerint műbalhé miatt támadják őt
„Ez csak egy műbalhé, csak a sértettség motiválja őket és az, hogy úgy érzik, vesztettek, és nem sikerült a politikai befolyásolás sem. Most ezért támadnak engem és még néhány kollégámat is” – reagált Pál József a pénteki lemondása után a Szegedma oldalnak.
Hajdú József, az Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJTK) professzora a hvg.hu-nak küldött válaszában kifejtette, hogy ő maga alaposan tájékozódott a már alapítványi működésű intézményeknél, másfelől mint munkajoggal behatóan foglalkozó, még a munkavállalók jogállásának megváltozását sem tartja aggasztónak. Az egyetemi tanár szerint pénteken egy lehetséges folyamat elindítására vonatkozó feltételek tárgyalására adtak felhatalmazást.
„A megjelent ütemterv szerint február elején születik meg a folyamatot meghatározó törvény, ami remélhetőleg számos kérdést fog tisztázni. Kinevezésre került az új kormánybiztos, akinek – a hírek szerint – szintén ez lesz a meghatározó feladata. Ezután kell igazán résen lenni és mérlegelni a most még nem világos kérdéseket és kiváló stratégiával elérni a szenátusi határozatban foglalt feltételeket” – írta a professzor.
Az egészségügyi dolgozók területi érdekvédelmi vezetőjének támogató szavazata is meglepetés volt, ugyanis az ülésen arról beszélt, hogy ő maga legalább 5000 érintettel beszélt, ezek legalább 60 százaléka nemet mondott az alapítványi átalakulásra; összesen 4 százalék nyilatkozott úgy, hogy támogatja a modellváltást. Irinyi Tamás ennek ellenére szavazott igennel, és a szegedi önkormányzati televízió műsorában azt nyilatkozta:
azzal a meggyőződéssel nyomta a gombot, hogy nem az alapítványi fenntartásáról, hanem a tárgyalások megkezdéséről döntöttek.
A TTIK dékánja, aki szintén a kari többségi nemek ellenére nyomta meg az igen gombot, nem válaszolt a pénteken elküldött kérdéseinkre.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Stumpf István volt alkotmánybírót bízta meg a modellváltás koordinálásával. Arról, hogy a fogyalat hogyan zajlik majd, egyelőre semmit sem lehet tudni.
Pálinkás József: Az egyetemi modellváltás a Fidesznek csak hatalmi kérdés
Nem reform ez, hanem a mögöttes állam kiépítésének újabb fázisa, míg végül a szegények gyermekei jók lesznek szolgáknak az uradalmakban vagy felszolgálhatnak a kuratóriumi ülések utáni díszvacsorákon.