Mind a hat párt közös listán indul, olyan jelöltet nem támogatnak, aki korrupciós bűncselekményben részt vett vagy összejátszott a Fidesszel.
Az ellenzéki pártelnökök idei utolsó ülésén megszületett a döntés: az ellenzék közös listán indul a 2022-es országgyűlési választáson. A hat párt által küldött közlemény szerint az ellenzéki pártelnökök a vasárnapi döntésükkel kijelölték az összefogás kereteit: mind a 106 körzetben közös jelöltekkel, közös miniszterelnök-jelölttel, közös programmal és immár közös listával indulnak - vagy ahogy ők írják, ezzel fogják "lebontani az Orbán-rendszert, megadva a nemzetnek mindazt, amit a rendszerváltáskor megígértek neki: szabadságot és jólétet."
A pártelnökök elfogadták a közös listaállítás feltételeit tartalmazó Korszakváltás Garanciái című dokumentumot is, amelyben vállalták, csak olyan jelöltet indítanak képviselőjelöltként, aki nem vett részt bizonyítottan korrupciós bűncselekményben illetve nem követett el egyéb törvénysértést, nem játszott össze a Fidesszel és
nem tett emberi méltóságot sértő kijelentéseket.
A Korszakváltás Garanciáiban leírják, hogy a közös választási lista nem jelenti az ellenzéki pártok összeolvadását, "hiszen pártjaink világos értékrenddel és önálló identitással rendelkeznek", éppen ezért önálló frakciókban is gondolkodnak.
A közös miniszterelnök-jelöltet és a 106 egyéni jelöltet előválasztáson választhatják majd ki az emberek. Hiteles jelöltekre és integratív miniszterelnök-jelöltre van szükség - írják -, akik nemcsak az elkötelezett ellenzéki szavazók, hanem a bizonytalanok támogatását is el tudják nyerni.
A pártelnökök hozzátették, garanciát kell adniuk a választóknak, hogy
nemcsak az Orbán-kormány hatalmi tébolyát, hanem az elmúlt 30 év politikai hibáit is meghaladó új korszak alapköveit teszik majd le közösen.
A pártelnökök vállalták a közélet megtisztítása és a jogállamiság helyreállítása mellett vállalták az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát is (erre az MSZP-nek lett volna módja többször is - a szerk).
A közleményt a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az LMP, az MSZP, a Momentum és a Párbeszéd írta alá.