Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat egyik intézetében történt ügyben nem indulhatott etikai vizsgálat, mert nincs ilyen szabályzat.
Komoly aggályokat vetett fel az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) egyik intézetének igazgatóválasztása, az online meghallgatáson ugyanis az egyik jelöltet a szünetben telefonon készítette fel a Kutatóközpont megbízott főigazgatója arra, mit mondjon majd a hallgatóságnak - írta a 24.hu. Csakhogy a megbízott főigazgató bekapcsolva felejtette mikrofonját, így a résztvevők is végighallgathatták a tanácsokat.
Az eset a Természettudományi Kutatóközpont Szerves Kémiai Intézetben történt, ahol lejárt mandátum miatt írtak ki új pályázatot. Ezen ketten indultak, az addigi igazgató, Soós Tibor és Keserű György Miklós gyógyszerkutató, vegyész volt. A 24.hu szerint a kutatóközpont megbízott főigazgatója, Buday László Keserűt hívta fel a két meghallgatás közti szünetben.
A lap a történetet a konferenciabeszélgetés résztvevőinek leveléből ismerte meg, amely levelet Maróth Miklósnak, az ELKH elnökének küldtek. Az ügyben belső vizsgálat indult, amit Maróth vezetett. A 24.hu megkereste az ELKH központi titkárságát, ahol kérdésükre elismerték, hogy a vizsgálat igazolta:
a megbízott főigazgató és az egyik pályázó között olyan magántelefon-beszélgetés folyt, amely egyenlőtlen feltételeket is teremthetett a pályázók között.
A vizsgálat ugyanakkor azt állapította meg, hogy a Természettudományi Kutatóközpontnak nem volt saját etikai szabályzata, amelynek alapján etikai eljárást lehetett volna indítani. Az ELKH ezért annyit tehetett, hogy utasította a TTK vezetését saját etikai szabályzatának elkészítésére, és javasolta az igazgatói álláspályázat megismétlését. Az eset kapcsán az ELKH minden kutatóhelynél kezdeményezi az intézményi etikai szabályzatok soron kívüli felülvizsgálatát, megújítását.
A Szerves Kémiai Intézet honlapja alapján az igazgató egyébként Soós Tibor maradt. Megkerestük Keserű Miklóst, aki nem kívánta kommentálni a történteket.
A Természettudományi Kutatóközpont az akadémiai kutatóhálózat átszervezéséig a Magyar Tudományos Akadémia zászlóshajójának számított. Öt különálló intézetével és több száz kutatójával ma is az újonnan létrehozott Eötvös Loránd Kutatási Hálózat egyik legnagyobb intézménye.