A magyar külügyminiszter pártügyeket intézett, amihez az állami infrastruktúrát használta fel, ami felveti a közpénz felelőtlen felhasználását is.
A külügyminiszter tényleg olyan tempóban utazik napról-napra, mintha nem lenne holnap. De tegyük fel, hogy feladatai ellátáshoz szükséges, hogy minden szalagot ő vágjon át, minden szerződést (amelyek a legtöbb esetben a magyar állam által egy piacról élő vállalkozó számára biztosított kedvezményeket és vissza nem térítendő támogatásokat jelent) a legteljesebb nyilvánosság előtt ő maga írjon alá, még ha ezért a tíz percért helikopterezni is kell. A videokonferenciák és járványok korában is ragaszkodik a repüléshez, képes megtenni egy udvariassági látogatás kedvéért néhány ezer kilométert. Vagy néhány tízezret.
De amit csütörtökön véghez vitt, az egészen más okból fontos és érthetetlen is.
Budapest–Hága–Koppenhága–Helsinki–Budapest. Ez volt a tegnap reggeltől ma reggelig tartó útvonal. Hágában találkozott Geert Wilderssel, a holland Szabadságpárt vezetőjével. Koppenhágában a Dán Néppárt első emberével, Morten Messerschmidttel tárgyalt. Aztán a finn fővárosban a Finnek Pártja frakcióvezetőjével, Ville Tavioval és Simo Gröönroos pártfőtitkárral. A téma hivatalosan mindhárom esetben a migráció és a bevándorlás volt. Mielőtt rátérnénk arra, hogy miért érdekes mindez, álljon itt Geert Wilders hírlevelének teljes tartalma, amelyet a miniszteri látogatás után küldött ki. Ezt írta Wilders: "A szuverén országoknak saját törvényeik vannak. Magyarországnak is. Jó, hogy az őrült jogállamisági mechanizmust lerombolják! A PVV (a Szabadságpárt holland rövidítése) a Nexit-et akarja (Hollandia kilépését az EU-ból – a szerk.).
Egy centet sem Olaszországnak vagy Magyarországnak, ehelyett belföldön költsük el a pénzünket. Most találkoztam Szijjártó magyar külügyminiszterrel."
Ami ennél lényegesebb, hogy a Szabadságpárt, a Dán Néppárt és a Finnek Pártja is ugyanahhoz az európai politikai közösséghez tartozik. Ők a szélsőjobboldaliak, populisták és EU-ellenesek – amint az Wilders megjegyzéséből is kitűnik. Az Európai Parlamentben mindhárom pártnak van képviselője (a háromnak összesen négy) abban a frakcióban, amely a kisebbek közé tartozik az EP-ben. Ez az Identitás és Demokrácia képviselőcsoport. Ide tartozik például az olasz Liga, Matteo Salvini pártja, vagy a belga Flamand Érdek – mindkettőhöz szoros barátság fűzi a fideszes politikusokat.
Felmerül a kérdés, hogy most, amikor sem a Fidesz nem ragaszkodik az Európai Néppárthoz, a Néppárt egy része meg kifejezetten nem kér a Fideszből, milyen lehetőségei vannak a magyar kormánypártnak. Eddig a feltételezések arról szóltak, hogy az Európai Konzervatívok és Reformerek Szövetségéhez való csatlakozás egy kézenfekvő megoldás, mert itt van a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság is. Szijjártó Péter körútja azonban új megvilágításba helyezi mindezt. A három felkeresett párt semmilyen kormányzati pozícióval nem rendelkezik, államközi kérdéseket nem tudnak megvitatni, pártügyeket azonban igen.
Azonban Szijjártó nem pártemberként, hanem külügyminiszterként utazott, és a fotóik tanúbizonysága szerint az állami különgépet vette igénybe. A következő kérdések merülnek fel:
Vajon a Fidesz kibérelte-e a repülőgépet és az összes ezzel kapcsolatos költséget térítette-e?
A külügyminiszter miért nem a hivatalos állami vezetőkkel tartja a kapcsolatot külföldi útja során, hazája képviseletében?
A pártügyeket miért a hivatalos, külügyminiszteri minősége keretein belül intézi Szijjártó?
Ehhez az úthoz milyen, az ország egészét érintő nemzeti érdekek fűződtek?
Semmiben nem változtat a lényegen, de álljon itt, hogy Facebook-bejegyzése alapján Szijjártó Hágában részt vett egy nagykövetségi találkozón és az autóból felhívta az Európa Tanács főtitkárát, Marija Pejčinović Burićot.
Szijjártó utazási szokásai legutóbb akkor okoztak botrányt, amikor egy állami pénzből részesülő üzletember (oligarcha) luxusjachtján nyaralt Horvátországban. Akkor azt mondta, ez a magánéletének a része, amit szeretne a nyilvánosság kizárásával megélni. Most más a helyzet: minden jel szerint közpénzen pártérdekeket képviselt. Azon a napon, amikor Orbán Viktor győzelemként ünnepelte a jogállamisági feltételrendszer alkalmazásának évekkel történő elhalasztását.