Itthon Serdült Viktória 2020. november. 25. 18:29

Project Syndicate: "Orbán Viktor miniszterelnök véleménycikke nem felel meg a sztenderdjeinknek"

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Orbán Viktor szerint a Project Syndicate letiltotta a Soros Györgynek válaszoló írását, a szervezet mást mond.

„Európa nem hódolhat be a Soros-hálózatnak” címmel tett közzé cikket Orbán Viktor saját hivatali oldalán, amit a Facebookon is megfuttatott. A közösségi oldalon a miniszterelnök azt állította, azért itt publikált, mert az írást "letiltotta" a Project Syndicate, azaz nem jelenhetett meg náluk.

A letiltott cikk, ami nem jelenhetett meg a Project Syndicate-ben // The banned article that could not appear on Project Syndicatehttps://www.miniszterelnok.hu/europa-nem-hodolhat-be-a-soros-halozatnak/

Posted by Orbán Viktor on Wednesday, 25 November 2020

A Project Syndicate egy nemzetközi médiaszervezet, amely kommentárokat és elemzéseket tesz közzé. Itt jelent meg a múlt héten Soros György írása a magyar és lengyel uniós költségvetési vétóról, erre akart náluk válaszolni Orbán Viktor, aki már a múlt pénteki rádióinterjújának nagy részét is sorosozással töltötte.

Mivel a miniszterelnök állítására nem szolgáltatott bizonyítékot, megkérdeztük a Project Syndicate nemzetközi irodáját, valóban letiltották-e Orbán Viktor cikkét, ha pedig igen, akkor mi volt annak oka.

Válaszukban azt írták, bár gyakran hoznak le államfői és kormányfői véleményeket is, a magyar miniszterelnök cikke nem felelt meg az általuk elvárt követelményeknek.

„Mint az elmúlt 25 év gazdasági, politikai és társadalmi véleménycikkeinek és elemzéseinek vezető forrása, a Project Syndicate rendszeresen publikál kiemelkedő tudósokat, üzleti vezetőket, civil aktivistákat, politikai vezetőket és döntéshozókat a világ minden tájáról, köztük számos államfőt és kormányfőt is.

Amikor arról döntünk, hogy elfogadunk-e kéretlen beadványokat, az elsődleges kötelezettségünk, hogy a nyilvános vitát előmozdítsuk. Ez esetben arra a következtetésre jutottunk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök véleménycikke nem felel meg a sztenderdjeinknek”

– írták a hvg.hu-nak. A Project Syndicate oldalán fel is sorolja, mik azok a követelmények, ami alapján publikálja az írásokat. A formai követelmények (például fotók, lábjegyzetek) mellett ebben egész pontosan azt írják: „az ideális Project Syndicate-kommentár egy intellektuális érvelés vagy egy stratégiai, politikai javaslat, melynek célja az olvasók tájékoztatása és a nyilvános vita előre mozdítása. A Project Syndicate nem veszi figyelembe azokat a cikkeket, amelyek nem teljesítik ezt a célt, vagy amelyek aláássák azt.”

De miről is volt szó?

A – tehát nem letiltott, hanem tartalmi követelmények miatt el nem fogadott – válaszcikkét Orbán végül saját honlapján magyarul, németül és angolul publikálta. A írást azzal nyitotta, „sokan úgy vélik, egy ország miniszterelnökének nem szabad vitatkoznia Soros Györggyel".

Orbán a Facebookra kirakott véleménycikkben sorosozik

Az oxfordi professzor szerint megrázó, hogy a populista magyar és lengyel kormány a vétóval gyakorlatilag foglyul ejtette az egész Európai Uniót. Szerinte továbbra is fel akarják markolni a közösségi támogatásokat, csak közben kikezdenek két fontos alapelvet: hogy az EU demokráciák szövetsége és az uniós jog minden országra érvényes.

Érvük szerint Soros egy gazdasági bűnöző, mert pénzét spekulációval, embermilliók tönkretételével, sőt egész nemzetgazdaságok megzsarolásával szerezte. Ahogy a kormányok nem tárgyalhatnak terroristákkal, úgy miniszterelnökök sem vitatkozhatnak gazdasági bűnözőkkel.”

Ő azonban mégis erre kényszerül, mert Soros a Project Syndicate-en publikált cikkében „nyílt parancsokat osztott ki az Európai Unió vezetőinek. Ebben arra utasítja őket, hogy keményen büntessék meg azokat a tagállamokat, amelyek nem akarnak a globális, nyílt társadalom zászlaja alatt egy egységesülő európai birodalomba betagozódni.”

A miniszterelnök ezután történelmi kitekintést tett, majd arra tért ki, hogy az Európai Unió bajban van: világjárvány érte el, de még a korábbi válságait – világgazdasági és a migrációs krízist – sem heverte ki, ezért szolidaritásra van szükség. Szerinte Soros ehelyett egymás büntetését javasolja.

Orbán úgy látja, hogy Soros hálózata – benne politikusok, újságírók, bírók, bürokraták, civilnek álcázott politikai agitátorok – „most már a nyílt beavatkozástól sem riad vissza”, „egymás ellen hangolja az európai népeket”, s azokat az ellenségeit, akiket nem tud lefizetni, „a hálózat félelmetes fegyverével, a baloldali médiaháttérrel lejáratja, megalázza, megfélemlíti, tönkreteszi”.

A Soros által létrehozni kívánt intézményrendszer a miniszterelnök szerint „a nyílt társadalom égisze alatt egységes gondolkodást, egységes kultúrát, egységes társadalmi modellt akar rákényszeríteni Európa szabad és független nemzeteire”, s elvenné azt a jogot, „hogy minden nép saját maga dönthessen saját sorsáról”.

Megemlítette, hogy „mi, az unió keleti felén élő tagállamok nagyon jól tudjuk, hogy mit jelent szabadnak lenni. A közép-európai nemzetek története nagy birodalmak elleni szüntelen szabadságküzdelem volt”, s többet nem kérünk a megfélemlítésből, anyagi és erkölcsi tönkretételből, fizikai és lelki vegzálásból. Szerinte „azoknak a nyugati vezetőknek, akik egész életüket a megörökölt szabadság és a joguralom (rule of law) világában élték, most hallgatniuk kellene azokra, akik harcoltak a szabadságért”.

Összegzésül közölte: „Az új brüsszeli birodalomért, illetve az ellene folytatott harc még nem dőlt el. Brüsszel elesni látszik, de a nemzetállamok jó része még ellenáll. Ha a szabadságunkat meg akarjuk őrizni, Európa nem hódolhat be a Soros-hálózatnak.”

Soros: Orbán kleptokratikus rendszert épített ki

Soros György ezzel szemben arról írt: Magyarország és Lengyelország annak ellenére utasítja el az Európai Unió jogállamisági feltételrendszerét, hogy országaik az EU-támogatások első számú kedvezményezettjei közé tartoznak.

„Tisztában vannak azzal, hogy példátlan módon sértik meg a jogállamisági normákat, és eszük ágában nincs megfizetni ennek a következményeit” – írta.

Soros Györgyöt nagyon feldühítette Orbán vétója

Az üzletember a Project Syndicate-en ír arról, mire használja fel a Fidesz a koronavírus második hullámát. Az ország kirablását és az ellenzék lenyomását is megemlíti.

Az üzletember szerint Orbán és valamennyire Lengyelország de facto vezetője, Jaroslaw Kaczynski számára a jogállamiság nem elvont fogalom, hanem a személyes és a politikai korrupció korlátja. A mostani vétó pedig egy elkeseredett próbálkozás, annál is inkább, mivel a jogállamisági feltételrendszert akkor is alkalmazni fogják, ha a két ország megvétózza az új költségvetés elfogadását.

„Elkötelezett híve vagyok az EU-nak mint a jogállami normákra épülő nyílt társadalom mintájának. Zsidó származású magyarként különösen aggaszt, milyen helyzet alakult ki Magyarországon, ahol jótékony akcióimmal vagyok jelen több mint harminc éve” – írja Soros, aki szerint Orbán kleptokratikus rendszert épített ki, hogy kirabolja országát. Az üzletember szerint nehéz felmérni Orbán családja és barátai vagyonát, de az biztos, hogy sokan közülük rendkívüli módon meggazdagodtak. A miniszterelnök pedig most a koronavírus-járvány második hullámát használja fel arra, hogy módosítsa az alkotmányt és a választási törvényt, hogy alkotmányos eszközökkel élethosszig tartó miniszterelnökséget harcoljon ki saját maga számára.

Ez tragédia a magyar nép számára – fogalmazott Soros, aki példákat is hozott. Úgy vélte, az ellenzék „bátran próbálja” felvenni a versenyt Orbánnal közös listák állításával a 2022-es választásokra, ám rontja az esélyeiket, hogy „Orbán bármikor megváltoztathatja a szabályokat, ahogy azt megtette számtalanszor eddig is”. Orbán most akkor tervezi a választójogi törvény módosítását, miközben dúl a járvány, Budapesten kijárási tilalom van, és katonák járőröznek az utcán – írta. Ezen túl Orbánnak szinte teljhatalma van vidéken, ellenőrzése alatt tartja a vidéki lakosság számára az információkat, számtalan településen a titkos választójogot sem tartják tiszteletben. „Gyakorlatilag lehetetlen, hogy az ellenzék győzzön.”

Soros szerint a helyzeten csak az EU segíthet, például úgy, hogy az uniós forrásokat az önkormányzatok számára különítik el, ahol még működik a demokrácia, ellentétben az országos szinttel. Az EU nem engedheti meg magának, hogy kompromisszumot kössön a jogállamiság kérdésében. A magyar származású üzletember szerint az, hogyan reagál az EU a magyar és a lengyel kormány ellenállására, meghatározza azt is, képes lesz-e fennmaradni a nyílt társadalmat hirdető alapértékei mentén.

Hirdetés