Jelentősen emelkedett a fertőzöttek száma, ezzel együtt az egészségügy leterheltsége is nő. Az Emmi államtitkára szerint az iskolák nem képeznek gócpontokat, és készülnek a hetenkénti tesztelésre.
Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár kezdte az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóját. Elmondta, 34 iskolában van a mai napon rendkívüli szünet, ez az 1-8 évfolyamon tanító iskolák 1,2 százaléka. Ezen kívül 210 olyan iskola is van, ahol jelenleg távoktatás van, jellemzően 1-2 osztályban, 15 esetben a teljes intézményt érinti a digitális oktatás. Összesen 222 óvodában kellett rendkívüli szünetet elrendelni, ez az intézmények 7,5 százaléka.
Az államtitkár szerint működnek a preventív intézkedések az iskolákban. Azt hozta fel indokként, hogy csak 4 százalék a 0-14 éves korosztályban a fertőzöttek aránya, miközben ők a lakosság 15 százalékát teszik ki. Az esetek 51 százalékában 1 ember fertőződik meg, míg a 95 százalékában 1-5 között marad a fertőzöttek száma. Jelenleg 53 olyan esetről tudnak, ahol 10 fölé nőtt a fertőződtek száma, ebből 47 gimnáziumban történt.
A pedagógusok esetében 63 százalékban 1 ember, míg az esetek 97 százalékában 1-5 fő kapta el a betegséget. Az iskolák Maruzsa szerint nem képeznek gócpontot, készülnek a hetenkénti tesztelésre.
Müller Cecília országos tiszti főorvos arról beszélt, hogy jelentősen nőtt a fertőzöttek száma, 6495 embernél mutatták ki a koronavírust, ezzel 147 961 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
Müller azt is elmondta, az európai átlag a magyar átlagoknak a másfélszeresét teszi ki, a fertőzöttek és az elhunytak esetében is. Magyarország a 11. helyen van a fertőzöttek, míg a 15. helyen áll az elhunytak esetében.
Elhunyt 93 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 3190 főre emelkedett, 34 010-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 110 256 fő.
Müller szerint nagyon nagy az egészségügyi dolgozók leterheltsége. Már 7236 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 582-en vannak lélegeztetőgépen. Mától a katonák részt vesznek az egészségügyi intézményekben a munkába 93 egészségügyi intézményben kezdenek el dolgozni. Logisztikai feladatokat fognak, de segítenek például hőmérőzésben is, mert az szakértelmet nem igényel – mondta.
Szót ejtett Müller a tesztelésről is: már 6 szűrőbusszal vesz részt a munkában az Nemzeti Népegészségügyi Központ, akiket a háziorvos tesztelésre küld, azok vehetnek ezen részt.
A tiszti főorvos arról is beszámolt, hogy gyógyszerfelvásárlás indult el, kéri, hogy ne halmozzák a gyógyszereket, van elegendő gyógyszer, felesleges felvásárolni.
Kiss Róbert alezredes arról számolt be, hogy a hétvégén 901 emberrel szemben intézkedtek, mert megszegték a maszkviselési szabályokat.
Mintegy 14 vendéglátóhelyet, illetve üzletet zártak be, 11 közülük a fővárosban volt. Kiss beszámolt arról, hogy egy csepeli piacon egy hentesboltban az alkalmazott nem viselt maszkot. Szintén Csepelen egy mini-abc előterében 6 ember bukott le, éppen alkoholt fogyasztottak, és nem volt rajtuk maszk.
A kijárási korlátozás megsértése miatt 1500 személlyel szemben intézkedtek, 34 kutyasétáltató követte el azt a hibát, hogy 500 méterrel távolabb ment a lakásától.
Az újságírói kérdéseknél az RTL azt akarta megtudni, kik kerülnek be a koronavírusos halálesetek statisztikájába, mi ennek a feltétele. Müller Cecília elmondta, valamennyi olyan elhunytat belevesznek, aki a betegsége alatt pozitív tesztet produkált. Legtöbbször Müller szerint kísérőbetegség a koronavírus. Az áldozatok 4-7 százalékánál tapasztalták azt, hogy nem szenvedtek semmilyen alapbetegségben.