Van ahol átcsoportosítások, máshol a fertőzés miatt kieső ápolok vagy az eszközhiány nehezíti az ellátást.
Nagy a nyomás az egészségügyi dolgozókon a koronavírusos beteg számára kialakított intezíves osztályokon, a legtöbb intézményben nehezen tudják kiállítani a szükséges mennyiségű szakorvost és szakápolót, ez derült ki a KETLAK - Intenzív Tudományok Online - Mindenkinek (ITO-M) Webinar előadás sorozatának újabb részéből, amit a 444 szemlézett.
Pécsen például az 50 ápoló egyharmada esett ki a munkából az elmúlt 2-3 héten, vagy azért mert megfertőződtek vagy azért, mert közvetlen kontaktként karanténba kellett vonulniuk, mondta az eseményen Bogár Lajos. A pécsi egyetem professzor szerint az őszi feladataik 8-10-szerese a tavaszinak a betegek számát, állapotuk súlyosságát és érkezési gyorsaságát, hullámát tekintve. Elmondása szerint félő, hogy szakszemélyzet felhígul, és 15-20 súlyos állapotban betegre fog jutni egy szakápoló műszakonként, pedig egy ápolónak ideális esetben két beteggel kellene foglalkoznia.
A pécsi önkormányzat közleményben jelezte, hogy a PTE Klinikai Központja az önkormányzat járóbeteg-ellátását végző Egyesített Egészségügyi Intézményeitől (EEI) kért segítséget kedden, hogy a város is részt vegyen az egyetem által működtetett Koronavírus Ellátó Központ folyamatos üzemeltetésében.
Győrben öt megye intenzív ellátásra szoruló covidos betegeit látják, ezért a soproni és a szombathelyi kórházból vezényletek át oda orvosokat. Emiatt ugyanakkor szinte ellehetetlenült az ellátás Sopronban és Szombathelyen. Győrben a nővéreknél ugyanaz a helyzet, mint az orvosoknál, próbálnak mindenhonnan máshonnan küldeni ápolókat a frontvonalban lévő intenzívesekhez, idézi a portál a győri helyzetet ismertető szakembert.
Orosházán 29 intenzíves ágy kialakítását rendelték el. „Ezt természetesen nem tudjuk teljesíteni, sem személyzet, sem megfelelő infrastruktúra nem áll rendelkezésre. Vannak lélegeztetőgépek és monitorok, de tudjuk, hogy az csak vas” - jelentették a nemrég kialakított orosházi részlegről. Orosházán az előírt 29 helyett egyelőre hat kritikus állapotban lévő covid beteget tud ellátni.
Kistarcsán a felkészüli fázisban vannak: 22 ágy kialakítására kaptak kérést. Az ágyakat kialakították, bár az eszközökkel nincsenek annyira jól ellátva, személyzettel meg még annyira sem. A közép-magyarországi régióban nagyon sok szakembert vezényeltek át más kórházakban. Kistarcsáról 3 orvost a Dél-Pesti Centurmkórházban, egyet Balassagyarmatra vezényeltek át. „Ezzel kihúzták a lábunk alól a talajt” - mondta a kistarcsai helyzetről beszámoló szakember. Ezen felül még jó pár szakápolót és belgyógyászt is elvezényelték. Hidegzuhanyként érte őket, hogy hétfőtől 54 ágyra kell bővíteni a kapacitást.