Itthon hvg.hu 2020. november. 10. 15:53

Az ellenzék támogatásával hosszabbították meg a veszélyhelyzetet 90 nappal

Simán átment a javaslat, egy képviselő szavazott nemmel. A Magyar Közlönyben hamarosan kihirdethetik az este 8-tól érvényes kijárási tilalmat és a többi szigorító intézkedést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Ahogy arra számítani lehetett, az ellenzék támogatásával együtt megszavazta a Parlament a veszélyhelyzet 90 napos meghosszabbítását: 180 igen és egy nem szavazattal ment át a javaslat, a szavazáson nem minden képviselő vett részt, például Gyurcsány Ferenc DK elnök sem. Ennek ellenére pártja képviselői támogatták a javaslatot, ahogy a Jobbik, az MSZP, az LMP, a Párbeszéd képviselői és a függetlenek többsége. Székely Sándor (Szolidaritás Mozgalom) szavazott nemmel, Szél Bernadett, Hadházy Ákos és Szabó Szabolcs nem ment be.

Ezzel a törvénnyel kapta meg a kormány azt a rendkívüli felhatalmazást, hogy a koronavírus járvány miatt rendelettel irányíthassa az országot. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn bejelentette, ha a Parlament elfogadja a jogszabályt, a járvány terjedésének megakadályozása érdekében szigorú korlátozások lépnek életbe szerda 0 órától.

MTI / Balogh Zoltán

Ezek a következők lesznek:

  • Este 8 és hajnal 5 között kijárási tilalom lesz, ebben az időszakban csak munkavégzés, munkából hazajárás vagy egyéb rendkívüli indokkal lehet az utcán közlekedni. Időközben kiderült, hogy kutyát sétáltatni lehet majd akkor is, a részletszabályok kidolgozását az önkormányzatokra bízzák.
  • Középiskolától digitális oktatásra állnak át, az egyetemi kollégiumokat bezárják. (A középiskolásoknak is költözni kell, erről a cikk későbbi részében olvashatnak.) A bölcsődék, óvodák, általános iskolák nyitva maradnak, de a tanárokat, óvónőket és bölcsődei dolgozókat hetente tesztelik.
  • Minden gyülekezést megtiltanak.
  • Az éttermek bezárnak, csak házhoz szállítás lehetséges. Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.
  • Az üzletek, fodrászatok, kisipari szolgáltatók 19 órakor bezárnak.
  • A szállodák csak üzleti célból fogadhatnak vendéget, turistákat nem.
  • Általános rendezvénytilalom lép életbe.
  • Családi összejövetelen, magánrendezvényen legfeljebb 10 fő vehet részt.
  • Korlátozzák az esküvőn és a temetésen résztvevők számát, utóbbira csak 50 ember mehet egyszerre. Esküvőn csak a szertartáshoz szükséges személyek, a tanúk, a szülők és a testvérek vehetnek részt, de lakodalmat nem tarthatnak.
  • A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött tartják.
  • Szabadtéren az amatőr tömegsport is tilos, egyéni sporttevékenységet lehet végezni.
  • A szabadidős létesítményeket bezárják – múzeumokat, színházakat, edzőtermeket, mozikat, állatkerteket is.

Facebook / Orbán Viktor

A pontos szabályok a Magyar Közlönyben jelennek meg, Varga Judit és Gulyás Gergely miniszterek ígérete szerint még ma. Orbán Viktor hétfőn azt közölte, ezek az intézkedések első körben 30 napig lesznek érvényben. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn azzal indokolta a szigorítást, hogy

a kórházi személyzet emberfeletti munkát végez, de az ő számuk és energiájuk is véges, és ha ilyen ütemben nő a fertőzöttek száma, akkor az egészségügy képtelen lesz megbirkózni a rájuk nehezedő teherrel. Ezért kell csökkenteni a fertőzések számát a meghozott intézkedésekkel.

A törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítvány értelmében a következő időszakban időközi választást és népszavazást sem lehet tartani.

Az egészségügyben a keddi szavazás előtt fontos változás történt: a tervezett beavatkozásokat - néhány kivételtől eltekintve - elhalasztották.

Őszi érettségi lesz, szalagavató nem, konzultálni lehet

A törvényjavaslat elfogadása előtt Kásler Miklós levélben tudatta a középiskolákkal, hogy a rendelet visszavonásáig nem rendezhetnek szalagavatókat. A levélből nem, de a minisztérium tájékoztatásából kiderült: a most kezdődő őszi szóbeli érettségiket viszont megtartják.

Facebook / Orbán Viktor

"A mostani intézkedések nem érintik a jogszabályok által meghatározott egyéb köznevelési programokat, így az érettségi vizsgák szóbeli vizsgarészeit sem, ezeket az egészségvédelmi intézkedések szigorú betartása mellett, az előzetes beosztásnak megfelelően szervezik meg. A védőmaszk viselése a vizsga alatt ajánlott, de nem kötelező. Az érintett iskolaépületekben a belépés általános szabályai érvényesek" – írta a hvg.hu kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A tavaszi helyzettől eltérően a középiskolákban szükség esetén lehet majd egyéni és kiscsoportos konzultációkat szervezni, a pedagógusok pedig dolgozhatnak bentről is. Maruzsa Zoltán államtitkár elmondta, a szakiskolákban, szakgimnáziumokban és készségfejlesztő iskolákban a gyakorlati nevelés-oktatás az egészségvédelmi intézkedések szigorú betartásával jelenléti formában is megtartható, ha az tantermen kívüli, digitális munkarendben nem valósítható meg.

Az alapfokú művészeti iskolákban az órákat – főszabály szerint – az általános iskolás korosztálynak hagyományos jelenléti munkarendben, míg a 9. évfolyamtól felfelé tantermen kívüli digitális munkarendben kell megtartani.

A fejlesztő nevelést-oktatást végző iskola, a készségfejlesztő iskola, valamint a szakiskola a sajátos nevelési igényű tanulók számára a jelenlegi formában is megszervezheti a nevelés-oktatást, ha tanuló egészségi állapota, sajátos helyzete vagy belátási képessége ezt indokolja.

A 6 és 8 évfolyammal működő középiskolákban a digitális munkarendre való átállás nem vonatkozik az 5–8. évfolyamok tanulóira. Ők továbbra is jelenléti munkarendben tanulnak az iskolákban. Ha az oktatás megszervezése azt indokolja, az iskolai órarend átalakítható – tette hozzá Maruzsa Zoltán.

Az óvodák és az általános iskolák esetén, csak ott, ahol pedig a fertőzés megjelenik, célzottan – az adott intézményben, az adott évfolyamon, az adott osztályban, az adott épületekben – elrendelik a tantermen kívüli digitális munkarendet.

A köznevelési feladatokat ellátó kollégiumok nyitva maradhatnak, a középiskolásoknak szombatig el kell hagyniuk a kollégiumot, csak egyedi méltányossággal maradhatnak.

Ebben a cikkünkben szedtük össze, mi a különbség a mostani és a tavaszi korlátozások között:

Súlyosabb most a járvány, de Orbán új szigorításánál voltak szigorúbb lépések tavasszal

Hétfőn Orbán Viktor bejelentett egy sor olyan korlátozó intézkedést, amelyek a koronavírus terjedésének lassítását célozzák. A kormány tavasszal is hozott ilyeket, ezért egymás mellé tettük az akkori és a mostani lépéseket, hogy lássuk, a mostani, sokkal rosszabb járványügyi számok mellett szigorúbban lép-e fel a kormány.

De miért 90 napig tart most a veszélyhelyzet?

Tavasszal a parlamenti többség csak késlekedéssel tudta elfogadni a kormánynak rendkívüli felhatalmazást adó törvényt, mert az ellenzék nem szavazta meg, hogy az hamar napirendre kerüljön, és természtesen magát a törvényt sem. A lényegi kifogásuk az volt, hogy a kormány korlátlan felhatalmazást kér rendeleti kormányzásra.

Most szabott határidőt a kormány, de hogy miért, arról Gulyás Gergely és Orbán Viktor is mást mond. Míg a miniszter a múlt heti kormányinfón azt is mondta, hogy az ellenzék miatt került bele a határidő, Orbán Viktor szerint erről szó sincs: a miniszterelnök szerint most azért van benne határidő, mert a vakcina közelsége miatt már látják a járvány végét.

Orbán kilencven napja jól hangzik, de a dolgok nem ennyire egyszerűek

A miniszterelnök azért húzná ki kilencven napra a vészhelyzetet, mert már látni véli a járvány végét. A tömeges oltások elkezdését viszont csak tavaszra ígérte a miniszterelnök, de annak hatására még várni kell: egyáltalán nem biztos, lesz elég oltóanyag, ráadásul a teljes beoltottságot sem pár perc elérni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?