Annyira a szívéhez nőtt a kormánynak a veszélyhelyzet, hogy el sem akarja engedni
Az alaptörvény újabb módosításával biztosítaná magának azt a széles jogi mozgásteret a kormány, amit korábban a járványra hivatkozva vezetett be.
Az alaptörvény újabb módosításával biztosítaná magának azt a széles jogi mozgásteret a kormány, amit korábban a járványra hivatkozva vezetett be.
A külügyminiszter a hétvége nyugat-európai „termését” nézte át.
A koronavírus-járvány nemcsak a mindennapjainkat, hanem a törvényeinket is megváltoztatta: pontosan ma egy éve, hogy a magyarok is tudják, milyen különleges jogrend alatt élni. A teljhatalmat az Orbán-kormány azonban nemcsak életek mentésére, hanem megkeserítésére is használta, nehéz lenne legalábbis máshogy magyarázni a különleges helyzetben meghozott törvényeik egy részét. A hibák és kapkodás mellett azonban természetesen akadtak jól meghozott intézkedések is.
Sürgősségi eljárásban döntenek a képviselők, az ellenzék most valószínűleg nem fogja támogatni az újabb 90 napot.
A miniszterelnök szerint kérdés, hogy nagyot nyisson-e az ország vagy lépcsőzetesen enyhítsenek a korlátozásokon, ahogy az is, hogy eltérő szabályok vonatkozzanak-e a védettekre. Erről "az ország széles körben" vitázhat, vagyis nem kizárt egy újabb konzultáció sem.
A kormány alighanem alkotmányt sért, de mindez senkit nem érdekel.
A járvány elleni védekezésre hivatkozással csaknem öt teljes hónapig rendeleti kormányzással irányította az országot Orbán Viktor miniszterelnök. A hatalmával nemcsak élt, hanem egyesek szerint vissza is élt, a nagyobb önkormányzatoknak például mattot adott, ahogy az ellenzéknek sem hagyott választási lehetőséget. Így éltünk a rendkívüli jogrend alatt, 2020-ban.
Hiába szavazta meg ezúttal az ellenzék a rendkívüli jogrendet, jutalmul a Fidesz a kárára változtatja meg a választási törvényt. A HVG által megszólaltatott szakértő szerint a sok módosítás inkább technikai jellegű, és nem feltétlenül arról szól, hogy a Fidesz a saját malmára hajtsa a vizet.
Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a szabályokról.
Simán átment a javaslat, egy képviselő szavazott nemmel. A Magyar Közlönyben hamarosan kihirdethetik az este 8-tól érvényes kijárási tilalmat és a többi szigorító intézkedést.
A hallgatók világossá tették, hogy nem hagyják ott az SZFE épületeit. Ha bármelyik is kiürülne, az üzemeltetés munkatársai szerintük azonnal bezáratnák azokat.
A kocsmákat nem, csak a zenés-táncos szórakozóhelyeket kell bezárni, ahol nem asztalnál szolgálják ki a vendégeket - mondta Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón. Néhány kórházban már most elhalasztották a nem életmentő műtéteket, Gulyás szerint országosan is ez jöhet majd, a covidos beteget ellátó kórházakban idővel nem lesz másmilyen ellátás. Kiderült, a kormány elfogadta a Magyar Orvosi Kamara kifogásait, így a kivezénylésre vonatkozó szigorú szabályok veszélyhelyzet idején lesznek érvényesek, a másodállásokat is engedni fogják.