Itthon hvg.hu 2020. november. 02. 08:03

A Város Mindenkié szerint a járvány alatt, a téli moratórium előtt akar kilakoltatni a csepeli önkormányzat

A vagyonkezelő álláspontja szerint elméletben lenne lehetőségük rá, hogy felfüggesszék a folyamatot, de indok is kellene, hogy mi okból tegyék ezt meg. Egy férfit és idős édesanyját tervezik kilakoltatni.

A téli kilakoltatási moratórium előtt 12 nappal, egy világjárvány kellős közepén készül hajléktalanná tenni egy idős beteg hölgyet és fiát Csepel Önkormányzata – írta közleményében a Város Mindenkié csoport.

Az aktivisták hozzátették, míg tavaszi válsághelyzetben kormányzati rendelet védte a kilakoltatás előtt állókat, a mostani sokkal súlyosabb második hullámban nincs ilyen. Ezért fenyegeti most kilakoltatás a 42 éves Elemért és 60 éves, súlyosan beteg édesanyját, akiket november 3-án, kedden terveznek kilakoltatni.

Az AVM közleménye szerint Elemér 2004 óta lakik ápolásra szoruló édesanyjával önkormányzati tulajdonú, csepeli bérlakásukban. 2014-től kezdődően önhibájukon kívül nagyobb összegű lakbértartozásuk keletkezett. Az önkormányzat a bérleti szerződésüket felmondta, a család azóta jogcím nélkül él a lakásban. Tavaly nyáron már kerültek kilakoltatás közeli helyzetbe, akkor azonban sikerült a hajléktalanná válásukat megakadályozni, a hátralék rendezésére részletfizetési megállapodást kötöttek a vagyonkezelővel. Az AVM szerint a család azt követően is törlesztett, hogy Elemér a járvány alatt elveszítette a munkáját.

Az aktivisták szerint a családnak az elmúlt egy év alatt újabb hátraléka nem keletkezett, a tartozásuk majdnem felét már kifizették.

Ennek ellenére a Csepeli Városgazda Közhasznú Nonprofit Zrt. a részletfizetési megállapodást 2020. október 2-án felmondta, a férfi és édesanyja pedig két héttel később már meg is kapta a végrehajtói felszólítást a lakás kiürítéséről.

A Város Mindenkié csoport az elmúlt hetekben folyamatosan egyeztetett az illetékes csepeli alpolgármesterrel, majd miután a döntést az önkormányzat a Csepeli Városgazda Közhasznú Nonprofit Zrt. hatáskörébe utalta, annak vezetőjével – írták közleményükben. Vasárnap ő arról tájékoztatta csoportukat, hogy a lakáskiürítési eljárást nem áll módjukban leállítani. Álláspontjuk szerint, mivel a nemzeti vagyonnal gazdálkodnak, attól, hogy elméleti lehetőségük lenne rá, hogy az eljárást szüneteltessék,

indok is kellene, hogy mi alapján szüneteltessék”.

A keddi tervezett kilakoltatást az AVM olyan jogsértésnek és társadalmi igazságtalanságnak tekintik, “amelynek a bekövetkeztét – az önkormányzat álláspontjának gyors és egyértelmű felülvizsgálata, vagyis a kilakoltatás azonnali leállítása hiányában – polgári engedetlenség (élőlánc) gyakorlásával is kötelességüknek tartják megakadályozni”.

Az AVM, írták, különösen aggályosnak tartja a lakáskiürítéseket a koronavírus-járvány idején, és felhívják a döntéshozók figyelmét, hogy az ENSZ lakásügyi különmegbízottja és a hajléktalansággal foglalkozó szervezetek európai ernyőszervezete egyaránt magától értetődőnek tekinti, hogy a kilakoltatások a jelenlegi helyzetben alapvető járványügyi és népegészségügyi érdekeket sértenek, így a járványügyi védekezés elengedhetetlen eleme a kilakoltatások teljeskörű felfüggesztése.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Hirdetés