A magyar kormányt is meghallgatta az Európai Bizottság a jogállamisági jelentés elkészítésekor Vera Jourová szerint, aki visszautasítja a kormány vádjait, és állítja, Soros Györgyhöz sincsen semmi köze.
Visszautasította a magyar kormány vádjait az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke pénteken. Vera Jourová cáfolta, hogy a testület jogállamisági jelentésének Magyarországot érintő, aggasztó állapotokat feltáró részét csak a magyar ellenzéki szervezetek információi alapján állították volna össze.
Transzparensek vagyunk, és egy sor olyan, Magyarországon működő szervezetet szólítottunk meg, amelyeknek tekintélyük van, és ismerik a helyzetet. Továbbá mind Magyarországon, mind más országokban is, legfőbb partnereink a minisztériumok, az ügyészségek és az állami szervek voltak
– jelentette ki Jourová a Hospodárské Noviny című cseh lapban megjelent interjúban. Az Igazságügyi Minisztériumot és az Alkotmánybíróságot név szerint említette, mint olyan szervezeteket, amelyek adataiból kiindultak. Arra a kérdésre, igaz-e, hogy elsősorban a magyar ellenzékkel tárgyalt, közölte: az ellenzékkel nem egyeztetett, közvetlen kontaktusa csak az újságírók szakszervezetével volt.
Az EB-alelnök nem ért egyet Varga Judit igazságügyi miniszter azon értékelésével sem, hogy a jogállamisági jelentés magyar része nem objektív és a Magyarország-ellenes szervezetek anyagai alapján készült.
Személyesen és igen szigorúan felügyeltem azt, hogy az értékeléseknél ne jelenjenek meg a néhány állammal, mint például Magyarország, szembeni előítéletek
– szögezte le Jourová. Elmondta: januárban olyan tárgyalást szeretett volna kezdeményezni a magyar kormánnyal, mint amilyet Varsóban sikerült megtartani, de a koronavírus-járvány miatt már nem jöhetett létre. Magyarországon sok a probléma – fejtette ki –, amiket asztalnál kellene megtárgyalni.
Jourová elutasította a magyar kormány azon állítását is, miszerint szoros kapcsolatban áll Soros Györggyel. Egy alkalommal találkoztak, 2016-ban, amikor az üzletember az ukrán jogrendszer reformja iránt érdeklődött nála.
Már a jogállamisági jelentés előtt is támadták Jourovát
Az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentésében – amit első alkalommal hoztak nyilvánosságra múlt héten – a brüsszeli testület aggasztónak nevezte a magyar igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos átalakításokat, és külön kitértek arra, hogy a korrupciós ügyekben a magas beosztású hivatalnokok felelősségre vonása egyelőre elmaradt. A sajtószabadságot pedig több irányból fenyegetik kormányzati lépések – részletezték.
A jelentésre válaszul az Igazságügyi Minisztérium egy saját elemzést is kiadott, illetve közleményükben azt állították: az EB figyelmen kívül hagyta hozzájárulásukat a dokumentumhoz.
Jourová ellen már a jelentés kiadása előtt megkezdődtek a magyar kormány támadásai, miután egy interjúban kifejtette: Orbán Viktor beteg demokráciát épít. A kormány szerint ez összeegyeztethetetlen pozíciójával, ezért le kellene mondania.
Beszélgettek Jourovával, és arra jutottak, hogy Orbán ellenfelére talált
Hajlíthatatlannak nevezi Vera Jourovát egy háttértájékoztató után a Süddeutsche Zeitung. Olyannak, aki nyíltan megmondja, mit gondol, még akkor is, ha ezzel befolyásos embereket fordít maga ellen, mint például Orbán Viktort.