Itthon hvg.hu 2020. szeptember. 28. 15:54

Az orvoskamara szerint le kellene állítani a halasztható műtéteket a járványkórházakban, mielőtt még nagyobb baj lesz

A járványkórházakban és azok telephelyein kellene a Magyar Orvosi Kamara szerint leállítani az elektív ellátást.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Kincses Gyula levelet küldött Kásler Miklósnak, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőjének, amiben azt kéri, hogy az elektív (tervezett) ellátásokat függesszék fel.

Kincses szerint a növekvő koronavírusos esetszámok a megváltozott járványkezelési stratégiának is köszönhetően fokozott terhet raknak az egészségügyi ellátórendszerre. "Ennek következménye az elsővonalas védekezésben már észlelhető létszámhiány, és az ezt kezelni hivatott átvezénylések megindulása. Kollégáinktól folyamatosan kapunk jelzéseket a kapacitáshiányokról, kényszermegoldásokról" - írja.

A MOK vezetője azzal indokolta az elektív ellátás (ilyenek pl. az előre tervezett, de halasztható műtétek) felfüggesztését, mert

  • az intenzív – és aneszteziológusi kapacitásokat (ember és gép) köt le;
  • fertőzésveszélyt jelent a betegek a számára;
  • újabb kórházi gócok kialakulása esetén jó eséllyel szétszórja a fertőzést, és hozzájárul a járvány további terjedéséhez;
  • mindez újabb egészségügyi dolgozókat kényszeríthet karanténba, ami tovább csökkenti a szükséges kapacitást.

Kincses azt még hozzátette, hogy nem a teljes elektív ellátás leállítását kérik, csupán a járványkórházakban, vagy azok koronavírus-ellátásban résztvevő telephelyén.

Hétfőre a járványról tájékoztató kormányzati honlap szerint az aktív koronavírus-fertőzöttek száma elérte a 18 815-öt. Kórházban 693 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 44-en vannak lélegeztetőgépen.

Újabb 13 áldozata van a járványnak, 700 fölött az új fertőzöttek száma

Az ismert aktív fertőzöttek már 18 815-en vannak.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.