Időközben a település teljes vezetése lemondott.
Noha a kitört botrány következtében csütörtökön a polgármester, Pergel István Csaba korábbi távozása után a teljes képviselőtestület lemondott, a demonstrációt ennek ellenére, bánya továbbra is érvényben lévő engedélyei miatt megtartották.
A merce.hu tudósítása szerint az eseményen autóval, biciklivel és gyalog a falu számos lakója, környékbeliek és még a tatai Avalon-szállodaprojekt ellen tiltakozók képviselői is megjelentek.
Vigh László szervező a tüntetés elején kiemelte, ugyan most minden állami hatóság azt állítja, a környezetvédelmi engedélyeztetésbe a lakosságot is bevonták, szerinte ez nem igaz. "Pilismaróton a legutóbbi hetekig senki nem tudott a tervekről." Felidézte, mivel édesapja húsz évig volt Délegyházán bányafőnök, tisztában van azzal, „hogyan néz ki egy bányafalu” és milyen környezeti hatásai voltak.
Emlékeztetett, a délegyházi, hasonló bányák megnyitása után annak idején 2-2.5 méterrel csökkent a talajvíz szintje, a korábbi, virgázó környékbeli kertgazdaságokat, termőföldeket pedig ezek után csupán locsolással tudták fenntartani, úgy ahogy. Ráadásul ezek a bányák nem csupán a vizet szívják el, „de a kipárolgás is nagy mértékű.”
Videóriportunk a helyszínről:
"Mi nem akartuk a polgármestert lemondatni, csak azt akartuk, ne legyen bánya" - videó
A koronavírus kilőtte az idei Szigetet, ott, ahol tavaly akkora volt a tömeg, hogy még a K-híd is beleremegett, idén csend és üresség van. Az emlékek azonban itt vannak velünk. Belelapoztunk a régi képeinkbe, hogy felidézzük a szigetes éveket, amikor még nem féltünk úgy igazán közel kerülni egymáshoz.