Itthon MTI 2020. augusztus. 02. 19:35

A roma holokauszt áldozataira emlékeztek Budapesten

Szalay-Bobrovniczky Vince szerint az állam felelős azért, hogy ne történhessen a 76 évvel ezelőttihez hasonló tragédia.

Augusztus 2-át a Cigány Világszövetség 1972-ben nyilvánította a roma holokauszt emléknapjává, arra emlékezve, hogy 1944. augusztus 3-ára virradóra, egyetlen éjszaka alatt több mint háromezer romát és szintit gyilkoltak meg a nácik az auschwitz-birkenaui haláltáborban.

Vasárnap a második világháború alatt meggyilkolt romákra emlékezett az Országos Roma Önkormányzat Budapesten.

Agócs János, a szervezet elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy az áldozatok egyszerű roma emberek voltak, édesanyák, édesapák és gyermekek, kitartásukat mutatja, hogy a holokauszt áldozatai közül egyedül a romáknál nem tudták a családokat szétválasztani a gyilkosok.

Az ORÖ elnöke elmondta, hogy ma is vérző szívvel emlékeznek a gyilkos eszme áldozataira, és együttéreznek azokkal, akik most is nap mint nap tapasztalják a diszkrimináció valamilyen formáját.

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az eseményen hangsúlyozta: a kormány feladatának tekinti, hogy a roma holokausztról szóló ismereteket erősítse, betemesse a társadalom különböző csoportjai közötti árkokat, és hidakat építsen közöttük.

Az állam felelős azért, hogy soha többé ne történhessen a 76 évvel ezelőttihez hasonló tragédia

- mondta Szalay-Bobrovniczky Vince.

Fahidi Éva holokauszttúlélő, aki maga is a haláltáborban volt a tömeggyilkosság idején, azt mondta: ez egy olyan folyamat vége volt, amely verbális agresszióval kezdődött és a gázkamrában végződött. Elmondta, hogy ezért ragad meg minden alkalmat arra, hogy felhívja a figyelmet a gyűlöletkeltés veszélyére.

A megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták az ORÖ székházának falán a roma holokauszt áldozatainak emléktábláját.

Az ünnepségen jelen volt Szalayné Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes, képviseltette továbbá magát a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata, az Országos Örmény Önkormányzat, valamint a budapesti francia és indiai nagykövetség is.

Karácsony Gergely azt írta, hogy azért kell emlékezni azokra, akik a rasszizmus áldozatai lettek, mert csak így lehet megakadályozni, hogy a gyűlölet újra és újra utat törjön magának. A főpolgármester Facebook-bejegyzésében emlékeztetett, hogy augusztus 2. a roma holokauszt emléknapja, ezért szombat délutántól vasárnap estig húsz országban tartanak megemlékezést, ahol olyan emberek nevét olvassák fel, akiket erőszakkal elhurcoltak és a haláltáborokban megöltek.

A vészkorszak idején a koncentrációs táborokban több mint 12 ezer romát gyilkoltak meg.

Magyarországon 12 ezer ember nevét olvassák fel, "azok neveit, akiket csupán származásuk miatt gyilkoltak meg"

 - írta a főpolgármester.

A rendhagyó, 24 órás megemlékezést a Nehru parti emlékmű előtt tartják a Phiren Amenca és a RomNet szervezésében. A budapesti székhelyű Phiren Amenca (Járj velünk) Európa 20 országában működő, a rasszizmus és az előítéletek leküzdése mellett elkötelezett, roma és nem roma önkéntesek és szervezetek hálózata.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?