Itthon hvg.hu 2020. július. 31. 17:30

Egymásnak estek Kína és az USA budapesti nagykövetei

Duan Jielong a Magyar Nemzetbe írt cikket, David Cornstein a követség honlapjára.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Magyar Nemzet közölte publicisztikarovatában Duan Jielong Budapestre akkreditált kínai nagykövet cikkét, amelyben David Cornstein, az amerikai nagykövet véleményére reagál. A cikk címe: "Az amerikai nagykövet hazugságai".

Cornstein ezt megelőzően az M1-nek adott interjút, amelyben beszélt arról, hogy a koronavírus-járványért Kína is felelős, mert nem lépett fel megfelelően a vírus elszabadulásakor.

Jielong azt írja, "a kínai kormány és nép" határozott, szigorú intézkedéseket hozott, amelyek eredményesek voltak. Emellett időt nyertek a világ számára, és tapasztalataikat megosztották. Megemlíti, hogy ekkor Kína kapott segítséget más államoktól, köztük Magyarországtól, amit nagyra értékelnek. Eközben az Egyesült Államok azzal volt elfoglalva, hogy a járványt Kínával társítsák, "kínai vírusként" emlegessék, rasszizmussal manipuláljanak.

A kínai nagykövet szót ejt arról, hogy később Kína nyújtott segítséget és védőeszközöket másoknak, ilyenek jutottak Amerikának is. Az Egyesült Államok azonban továbbra is a felelősség elhárításával foglalkozott, megtámadták a WHO-t, sőt bejelentették kilépésüket.

Jielong nem említi a Kínának szokásosan felrótt emberi jogi problémákat, így a tömegesen deportált, táborokba zárt ujgur kisebbség ügyét vagy Hongkongot, viszont azt írja, az amerikaiak "beavatkoznak Kína belügyeibe, nyíltan támogatják és finanszírozzák a Kínával szembeni terrorista és szeparatista erőket"; továbbá katonai jelenlétüket is felemlíti a kínai határ közelében.

David Cornstein a budapesti amerikai nagykövetség honlapján, angol nyelven válaszolt a cikkre. A nagykövet azt írja, fontos felmérni, kiben bízhatunk, és tapasztalatai szerint a világon sehol sem bíznak abban, amit a Kínai Kommunista Párt mond. Cornstein ragaszkodik eredeti állításaihoz, és hozzáteszi, hogy a magyarok saját történelmükből is tudják, hogy a kommunista diktatúrák nemcsak otthon, hanem külföldön is gyakorolják az elnyomást, ha tehetik. Említi a keresztények és muszlimok tömeges üldözését, a hongkongi eseményeket, a Dél-kínai tengeren folytatott akcióikat, és ismét a járványra adott reakciókat. Cornstein szerint a kínaiak rossz minőségű, túlárazott eszközöket szállítottak a koronavírussal küzdő partnereiknek. Felhívja továbbá a figyelmet, hogy a kínai informatikai vállalatok, mint a Huawei és a ZTE kötelesek együttműködni az állami titkosszolgálattal.

A döntés napról napra egyszerűbb: szabadság és demokrácia az egyik, zsarnokság és tekintélyelv a másik oldalon – írja Cornstein, aki azzal zárja a sorait, hogy bízik a "csodálatos, szabadságszerető magyarok" választásában.

Hirdetés