Itthon hvg.hu 2020. június. 30. 06:25

Ezer fa kivágásával védheti a kormány terve a Hajógyári-szigetet az áradástól

A Hajógyári-sziget árvízvédelmi rendszeréről olyan terv készült, amelynek a szerzői arról írnak, lakossági ellenérzést és tiltakozásokat válthat ki.

Drasztikus beavatkozásra készül a kormány a Hajógyári-szigeten – írja a Népszava. A Pest Megyei Kormányhivatal oldalán a hirdetmények között megtalálható dokumentáció szerint egy olyan védműrendszert terveznek, amely az egész területet megóvná az áradásoktól, de akár 950-1000 fa kivágásával is járhat.

Sőt, a sziget megvédése azt is jelenti, hogy 9 centivel nőhet a vízszint a Duna óbudai mellákágában, ami a Megyeri hídnál vezethet állékonysági problémákhoz.

A hatástanulmány készítői a beruházás kockázatai közé sorolják a területet rekreációs célokra használó lakosság ellenérzését és valószínűnek tartják, hogy a beruházást tiltakozások, a helyi környezetvédelmi aktivisták projekt elleni fellépései kísérik.

A terv szerint a sziget északi részén földgát épülne mobilelem fogadására alkalmas résfallal. Az Árpád hídhoz közelebbi részen a Hadrianus palota, a meglévő épületek és a tervezett kajak-kenu központ körül parapetfalas védművet, mobilgátat húznának fel. Az északi és a déli terület közé szintén kerülne egy földgát. A sportakadémia és környezetének területét pedig feltöltenék földdel a mértékadó árvízszintig. Szivárgásgátló résfalak is épülnének egészen a felső vízzáró rétegig. A klímakockázati hatástanulmány szerint ez kedvezőtlenül befolyásolná a sziget vízháztartását.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.