Elég nagy a szórás.
Az ország hét régiója közül továbbra is a közép-magyarországiban a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem: ott éves szinten kicsivel több mint 1 millió 389 ezer forintból gazdálkodhatnak a lakosok. Ezzel szemben az Észak-Alföldön fejenként a 990 ezret sem éri el az az összeg, amiből boldogulniuk kellene az embernek – írta a Privátbankár.
A különbség ennél is nagyobb a régiós bontás helyett az államigazgatási járásokat vizsgálva. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) friss statisztikáit azt mutatják, hogy a leggazdagabb településeken nagyjából kétszer nagyobb az egy lakosra jutó összes nettó jövedelem, mint a legszegényebb járásokban.
A gazdagabb régiókban a munkanélküliségi ráta is jóval alacsonyabb. A leggazdagabb járásokban ez többnyire 3 százalék alatti mutatót jelent, míg a legszegényebb területeken bőven 10 százalékról beszélhetünk.
És míg a legelmaradottabb településekről menekülnek az emberek, addig a leggazdagabb járásokban növekszik a népességszám. A HelloVidék falusi csok kereső adatbázisa szerint a 10 legszegényebb hazai járásban 180 olyan település is van, amelyekben fel lehet venni a támogatást, a 10 legjobb módú járásban azonban mindössze 53 ilyet találni.
A Privátbankár listája szerint a budakeszi járás a legjómódúbb, ott az egy lakosra eső összes nettó jövedelem évente fejenként 1 586 970 forint. Az egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem pedig évente 3 270 198 forint/fő.