Itthon HVG 2020. június. 24. 13:53

Csányi Vilmos: „Ha vitatjuk vagy ellenállunk, sokkal több áldozat lett volna”

Ne legyenek illúzióink, előbb-utóbb jön egy, az Ebolához hasonló gyilkos kórokozó – mondta a HVG hetilapnak adott interjúban Csányi Vilmos etológus, aki szerint a koronavírus-járvány elleni intézkedések arra jók voltak, hogy megtanuljunk védekezni.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Most már könnyű azt mondani, hogy Kelet-Európában nem is kellett volna ennyire szigorú intézkedéseket hozni, de a járvány kezdetén nem így állt a dolog Csányi Vilmos etológus szerint. Azt, hogy volt-e járvány vagy sem, majd a statisztikák megmondják, de ne felejtsük el: még nem biztos, hogy vége van – magyarázta.

A 8 milliárd ember által működtetett globális társadalom olyan kiváló táptalajt nyújt a vírusoknak, hogy én azon csodálkozom, hogy még mindig itt vagyunk”

– fogalmazott.

Azt is mondta, hogy a mostani intézkedések, ha végül talán nem bizonyultak is teljes mértékben szükségesnek, hasznosak voltak abból a szempontból, hogy legközelebb, esetleg egy jóval veszélyesebb vírus esetén – mert ne legyen illúziónk, előbb-utóbb jön egy, az Ebolához hasonló gyilkos kórokozó – már nem kapkodunk fűhöz-fához.

Arra a kérdésre, hogy az Orbán-kormány kritikusaként hogyan értékeli a kabinet működését, Csányi Vilmos azt mondta: mindenki tette a dolgát. Jelezte: nem érti, hogy miért kellett katonákat vezényelni a kórházak élére, és miért kellett ilyen gyorsan és ennyi kórházi ágyat kiüríteni, de annak aki elrendelte, több információ állt rendelkezésére.

Ha vitatjuk és ellenállunk, sokkal több áldozat lett volna.

Vannak helyzetek, amikor meg kell bízni a döntéshozókban, és engedelmeskedni kell – vélekedett.

További részletek a HVG-ben és a hvg360-on.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.