A járványnak nem volt köze a fiatal esztergomi nő halálához, de szabálytalanságok történtek – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
Szakmai és dokumentációs szabálytalanságokat tárt fel a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vizsgálata a tatabányai Szent Borbála Kórházban tragikus hirtelenséggel elhunyt fiatal esztergomi nő ügyében. Azt írták,
a lefolytatott vizsgálat négy szakmai terület – neurológia, infektológia, aneszteziológia és intenzív terápia, valamint oxyológia – országos szakfelügyelő főorvosának bevonásával történt, és egyértelműen kiderült, hogy a koronavírus-járványnak és az azzal kapcsolatos intézkedéseknek semmi köze nem volt a nő halálához”.
A neurológiai szakfelügyelő főorvos véleménye szerint a Szent Borbála Kórház sürgősségi osztályán „a beteg tünetei alapján az idegrendszeri vírusos gyulladásos betegség gyanúja felmerülhetett volna, és ebben az esetben részletes neurológiai vizsgálatra és neurológiai konzíliumra lett volna szükség, ami azonban elmaradt”.
Hozzátették:
a vizsgálat a fiatal édesanya ellátása során elkövetett szakmai szabályszegés mellett dokumentációs szabálytalanságokat is feltárt,
ezért az NNK kötelezte az egészségügyi szolgáltatót egészségügyi bírság megfizetésére és a jogszabályi előírásokban foglaltaknak megfelelő dokumentációs kötelezettség betartására”.
A kétgyerekes nő május 1-jén hunyt el agyhártyagyulladásban, miután felvételét több kórház is elutasította, a tatabányai kórházból pedig hazaküldték a magas lázzal, fejfájással küzdő beteget.
A fiatal nő esetét Bangóné Borbély Ildikó, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője mutatta be. Az ügy május végén a parlamentben is téma volt, akkor ugyancsak Bangóné kérdezte róla az emberierőforrás-minisztert. Kásler Miklós elmondta, hogy vizsgálatot indított a történtek feltárására, és akkor már az előzetes jelentést is olvasta. Annak alapján határozottan visszautasította, hogy összefüggés lett volna a koronavírus-járvány miatt bevezetett „központi intézkedések” és a haláleset között.