Itthon hvg.hu/MTI 2020. június. 09. 16:42

Maruzsa: Külön rendészeti szervként jöhet létre az iskolaőrség

Az államtitkár szerint a rendszert csak ott vezetik be, ahol ezt az intézményvezetők kérik.

Az iskolaőrség külön rendészeti szervként, a rendőrség irányítása alatt jön létre, tagjai 2020. szeptember 1-jétől teljesíthetnek szolgálatot nagyságrendileg 500 köznevelési és szakképzési intézményben, ott, ahol a rend fenntartása ezt igényli – mondta Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár kedden a parlamentben, az iskolai erőszak megszüntetése és megelőzése érdekében benyújtott törvénymódosítási javaslat vitájában.

Azt is elmondta, az iskolaőrök rendszerét jelenleg kizárólag állami intézményekben vezetik be, ahol ezt az intézményvezetők kérik.

A kormány azt várja, hogy az iskolaőrök jelenléte növelni fogja a tanárok és a tanulók biztonságérzetét, visszatartó erőt fog jelenteni a bántalmazóknak – mondta az államtitkár.

Az államtitkár arról is beszámolt, hogy az iskolaőröknél lőfegyver nem lesz, de szükség esetén kényszerítő eszközt alkalmazhatnak:

testi kényszert, gázspray-t, rendőrbotot, bilincset.

Az őrök csak az iskola területén intézkedhetnek tanítási időben. Az iskolaőri rendszer bevezetéséhez szorosan kapcsolódó technikai megoldás lehet egy olyan applikációs jelzőrendszer kialakítása, amelyen keresztül a tanár segítséget kérhet majd.

A törvényjavaslat alapján a hivatalos személy, a közfeladatot ellátó személy, valamint a támogatóik elleni erőszak esetében már 12 éves kortól büntethetők lesznek az elkövetők, ha az elkövetéskor rendelkeznek a következmények felismeréséhez szükséges belátással.

Maruzsa azt is bejelentette,

folyamatban van egy kormányrendelet-módosítás annak érdekében, hogy az intézmények és fenntartóik vizsgálják felül a házirendben a mobiltelefonok használatára vonatkozó szabályozást.

Az iskolaőrség bevezetésével kapcsolatban a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) fogalmazott meg több kritikát is. A PSZ szerint súlyos hiányosságokkal van tele a törvényjavaslat. Azt kifogásolták, hogy a javaslat nem rendelkezik valódi prevenciót szolgáló intézkedésekről. Úgy vélik, hogy az állandó „iskolaőri-rendőri” jelenlét a megfélemlítés eszköze és nem a megelőzésé. Az iskolaőrök intézményekbe telepítése jelentős költségekkel járó látszatmegoldás lenne.

Az iskolarendőrség jogköreivel kapcsolatban a szakszervezet szerint olyan alapvető dolgok sincsenek tisztázva, mint hogy a kivezényelt egyenruhás beavatkozhat-e diákok egymás közötti konfliktusába, vagy jogosult-e fellépni pedagógussal szemben.

A PSZ emlékeztetett arra is, hogy 14 év alatti gyerekkel szemben törvénytelen kényszerítő eszközt alkalmazni, de a gumibotok, bilincsek és gázspray-k ott lógnak majd a rendőrök oldalán.

A Nemzeti Pedagógus Kar elnöksége azt jelezte korábban, hogy nem szeretnék, hogy iskolaőröknek teljhatalma legyen, azt javasolják, hogy az intézményvezető rendelkezzen utasítási joggal az őr felett. Ha nem áll fenn közvetlen veszélyeztetettség, akkor az iskolaőr csupán javaslatot tehessen az intézkedésre, amit az igazgatónak kell jóváhagynia.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.