George Floydért tartottak kegyeleti megemlékezést a budapesti Szabadság téren, majd a magyarországi romaellenes rasszizmus elleni tiltakozással folytatódott az esemény. Három ellentüntetőt is láttak vasárnap.
„A világszerte pusztító rasszizmus áldozatai mellett, az igazságosságért, a globális összefogásért, a rendszerszintű változásért” tartottak megemlékezést vasárnap Budapesten, az Egyesült Államok nagykövetsége előtt. Az esemény oldaláról az is kiderül, hogy azt George Floyd meggyilkolása miatt szervezték, támogatva a több mint egy hete tartó amerikai tüntetéssorozat résztvevőit és céljait.
Több százan gyűltek össze a Szabadság téren a Mérce szerint, az Index tudósításában ezer résztvevőről ír. Az egyik szervező, Komáromy Gergely (G Ras) előadóművész és aktivista nyitó beszédében így fogalmazott:
Ha jobb világban akarunk élni, radikálisan meg kell változtatnunk, ahogy élünk. ... Globális szinten véget kell vetnünk a kizsákmányolásnak, a rasszista gyűlöletnek, a szenvedésnek, ahogy Martin Luther King mondta: senki sem szabad, amíg mindenki nem szabad.
Az őt követő felszólalók rövid beszédükben hangsúlyozták a rendszerszintű rasszizmus elleni fellépés szükségességét a mindennapokban, szerintük „meg kell találni az együttérzést és a szolidaritást magunkban, csak így lehet változást elérni”. A felszólalások és éneklés után a tömeg csendes 8 perc 46 másodperc térdeléssel emlékezett meg George Floydról és a rasszizmus, a rendőri brutalitás áldozatairól.
A megemlékezés után David Cornstein budapesti amerikai nagykövet támogató nyilatkozatot adott ki. A nagykövetség közösségi oldalán azt írja: támogatják azok jogait, akik békésen demonstráltak a rasszizmus ellen a követség épülete előtt. Cornstein úgy fogalmaz:
A rasszizmusnak nincs helye a világunkban.
Három ellentüntetőt is talált a Mérce tudósítója. Ők „European lives matter” („Az európai életek számítanak”) feliratú táblával érkeztek. A rendőrök viszonylag gyorsan eltávolították őket a helyszínről.
A demonstráció után magyarországi romaellenes rasszizmus elleni tiltakozás következett, szintén a Szabadság téren. Mások mellett Both Emőke, a BAGázs Közhasznú Egyesület elnöke szólalt fel. Both arról beszélt, hogy a szegénység és a kirekesztés következményei generációkon ível át. Felkérte a hallgatóságot, hogy a láthatatlan nehézségek jeleit lássák meg, de ne csak a tünetekkel, az okokkal is foglalkozzanak.