Itthon T. R. 2020. június. 04. 15:43

A rendőrségnek és a honvédségnek fogalma sincs, miért voltak harci járművek Mészáros Lőrinc bicskei tavánál

Nem adtak el olyan gépeket, amik Mészárosnál álltak az udvaron.

Két harci jármű is parkolt a bicskei tónál május elején – írtuk korábban a Magyar Hang alapján. A nyilvántartásban 4217. helyrajzi számon szereplő tó 2014-ben került Mészáros Lőrinc egyik cégének, a Búzakalász 66 Kft.-nek tulajdonába. Ezután az egykori halastavat körülkerítették, oda sem a horgászokat, sem a kirándulókat nem engedik be. A hetilap ezért megkérte Hadházy Ákost, hogy készítsen légi felvételeket a tónál lévő katonai járművekről. A lap szerint a képek alapján ezek egyike egy BRDM–2-es páncélozott harci felderítő jármű.

Később a HVG hetilap egyik ezzel foglalkozó cikkében megszólalt egy katonai szakértő, aki azt mondta, „bizonyára nem arról van szó, hogy Mészáros úr így védené meg magát az esetleges ellenséges behatolóktól, hanem inkább saját tóparti élményparkot rendez be. Egy ilyen nehéz járművel remekül lehet csapatni a terepen, s közben igazi katonai élményt átélni a szűk ablakok mögött rázkódva.” De kiderült az is, hogy Mészáros üzlettársa milliárdos üzletet visz a honvédséggel.

Ilyen előzmények után kérdezte meg Vadai Ágnes DK-s képviselő Pintér Sándor belügyminisztert és Benkő Tibor honvédelmi minisztert arról, hogy „mit kerestek harci járművek egy magánbirtokon.”

Pintér azt válaszolta, hogy „a belügyminiszter által irányított szervek a kérdés tárgyát érintő harcjárműveket nem üzemeltetnek és nem értékesítettek.” Benkő pedig úgy felelt az írásbeli kérdésre, hogy „a drónfelvételen látható egyik jármű sem tartozik a Magyar Honvédség kötelékébe, és tőle senki sem vásárolt ilyen eszközöket.”

A csütörtökön megjelent Magyar Narancs hetilap is foglalkozik a témával. A lap cikkében úgy fogalmaz, hogy a megfelelő engedélyek birtokában bárki beszerezhet magának harci járműveket. Ennek a folyamata viszonylag ellenőrzött, de azért vannak hézagok – írták. Megjegyzik, a Honvédelmi Minisztérium a feleslegessé vált fegyvereket, fegyverzeti szakanyagokat úgynevezett inkurrenciapályázatokon értékesíti. 2013-ban például, még Hende Csaba minisztersége alatt, összesen 648 millió forintért keltek el többek között helikopterek, repülők, T-72-es harckocsik.

A harci eszközöket egyébként mindig hatástalanítják, csak így kerülhetnek ki a HM berkein kívülre. A Narancs szerint egy harcjármű ára 10-12 millió között mozog, ha valaki ilyet akar venni magának.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?