Itthon H. A. 2020. június. 04. 17:31

„Aján a félelem kultúráját teremtette meg, zsarnoki módon irányította a Nemzetközi Súlyemelő-szövetséget”

Elkészült a McLaren-jelentés a sportszervezet belső ügyeiről.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Több mint tízmillió dolláros hiány, 40 eltussolt doppingvétség, szavazatvásárlás – mindezekre állítólag bizonyítékot talált a Nemzetközi Súlyemelő-szövetségnél (IWF) lezajlott független vizsgálat, amely a német közszolgálati televíziócsatorna, az ARD január elején levetített riportfilmje után kezdődött. Az átvilágítást Richard McLaren kanadai jogászprofesszor csapata végezte el – az, amelyik a szisztematikusan zajló orosz doppingolást is felderítette.

A csütörtökön közzétett, 122 oldalas jelentésben McLaren metszően kritikus volt Aján Tamással, az IWF-et évtizedekig irányító magyar sportvezetővel szemben – írta szemléjében az Insidethegames portál. A riport szerint az elnök „zsarnoki módon, tekintélyelvűen” vezette a szervezetet, „mindent az ellenőrzése alatt akart tartani” és „a félelem kultúráját teremtette meg”, ami azután is fennmaradt, hogy januárban felfüggesztették.

Titkos dopping: A súlyemelők ura - avagy hogy tesznek tönkre egy olimpiai sportágat - itt az ARD-film leirata

A jelentésből az is kiderül: Aján autoriter vezetési módszerei miatt a szövetség végrehajtó bizottsága elvesztette a rálátását a szervezetben zajló folyamatokra. Az elnök végül mindenki mást elzárt attól, hogy tudjon az IWF valamennyi ügyéről.

Az Aján által alkalmazott ellenőrzési mechanizmus a riport szerint a készpénzre épült, amit egyedül ő szedhetett be és a kasszából is csak ő vehetett ki, sokszor elszámolás nélkül. A pénz elsődleges forrása a doppingesetek nyomán befizetett büntetések voltak. A jelentés szerint lehetetlen meghatározni, hogy a beszedett vagy kivett összegek mekkora részét használták fel jogszerűen.

McLarenék szerint 10,4 millió dollárral nem sikerült elszámolni.

A vizsgálat szerint az utóbbi két tisztújítás alkalmával szavazatvásárlások is zajlottak a szervezetnél: úgynevezett „voksbrókerek” készpénzben fizettek azért, hogy a tagok Ajánra és a támogatóira szavazzanak.

Titkos hangfelvétel is készült Aján Tamás alkudozásáról

A jelentés kitért a súlyemelésben előforduló és Aján tevékenységét ugyancsak beárnyékoló doppingügyekre is, megjegyezve, hogy az elmúlt évtizedben a sportágnak több mint 600 képviselője adott pozitív mintát. A nyomozók 40 eltitkolt esetet találtak az IWF adatbázisaiban, amelyekkel többek között világversenyek arany- és ezüstérmeseit védték meg. Ezeket az információkat átadták a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA) további vizsgálatra.

A McLaren-riport tisztázta a Tiszeker Ágnes vezette Magyar Antidopping Csoportot (MACS, angol rövidítéssel: HUNADO) az ARD műsorában megfogalmazott állítások alól. A dokumentum szerint nem a MACS manipulálta a mintákat vagy titkolta el azokat: mindenben a WADA előírásainak megfelelően járt el.

Aján április 15-én mondott le – saját megfogalmazása szerint: lépett vissza – az elnöki posztról, miután kiderült, hogy felfüggesztését további két hónappal meghosszabbították. Helyette január óta az amerikai Ursula Papandrea vezette az IWF-et.

Hirdetés