Egy törvényjavaslat kitolná a kötelező nyilvántartásba vételük határidejét.
Váratlanul 2023 végére módosulhat az a határidő, ameddig fennmaradási engedélyt kell kérni az engedély nélkül létesített fúrt és ásott kutakra Magyarországon. Erről a parlament döntött május 19-én, amikor jóváhagyta az egyik törvényjavaslatot, ennek részeként pedig a vízgazdálkodási törvény módosítására vonatkozó részt is – vette észre a XIII. kerület Kertváros nevű privát Facebook-csoport.
A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által a kormány nevében még április 28-án a parlamentnek benyújtott, de Pintér Sándor belügyminiszter által készített T/10309 számú törvényjavaslat 20. §-a így szólt: "A Vgtv. [a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény] 29. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(7) Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020. évi … törvény (a továbbiakban: Vgtv.mód3.) hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi.”
E pont jelenleg hatályos szövege, amely szintén egy hosszabbítás révén került be a vízgazdálkodási törvénybe 2018-ban, így szól: "Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki az egyes belügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2018. évi CXXI. törvény (a továbbiakban: Vgtv.mód2.) hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2020. december 31-ig kérelmezi."
A törvényjavaslat általános vitája május 5-én lezajlott. A részletes vitában módosító indítvány a 20. paragrafushoz nem érkezett – ez egy igazi salátatörvény, amely több, egymással össze nem függő témáról szól –, így a május 19-i szavazáson a fent látható eredeti formájában fogadták el.
Vagyis a fennmaradási engedély kérelmezésének határidejét 2023 végéig meghosszabbították.
A szavazás után öt napja van a házelnöknek, hogy a törvényt aláírja, amit még nem tett meg. Ha megtörténik, a házelnök a jogszabályt továbbítja a köztársasági elnöknek, akinek szintén öt napja van azt szignózni.
Magyarországon több százezer ingatlantulajdonost érint az engedély nélkül, de ettől még nem feltétlenül jogszerűtlenül létesített és működő fúrt vagy ásott kutak utólagos engedélyeztetése, vagyis működtetésükhöz a használatba vételi engedély kérése a helyi önkormányzat jegyzőjénél.
1992 előtt ugyanis nem kellett engedély, illetve bejelentés kútfúráshoz.
Maga az engedélyezési eljárás illetékmentes, megadásához azonban szükség van a kút összes lényeges paraméterét rögzítő szakvéleményre, képesített és hivatalosan regisztrált vízmérnöktől vagy kútfúrótól. Ennek ára helyszíntől és vállalkozótól függően 50 ezertől akár 150 ezer forintig terjedő összeg is lehet.