Itthon hvg.hu 2020. május. 12. 21:22

Orbán nem megy el Brüsszelbe vitázni a magyar jogállamiságról

Orbán Viktor levélben közölte az Európai Parlament elnökével, hogy nem ér rá vitázni a felhatalmazási törvényről és a magyar jogállamiságról Brüsszelben, de küld a kormány képviseletében egy minisztert.

Az Európai Parlament elnöke, David Sassoli meghívta kedden Orbán Viktor magyar miniszterelnököt a magyar felhatalmazási törvényről, valamint a magyar jogállamiság helyzetéről szóló csütörtöki vitára.

Orbán most válaszolt Sassolinak, amiben azt írta, hogy jelenleg minden erejét és energiáját a járvány elleni védekezés köti le, így a magyar kormány képviseletében Varga Judit igazságügyi és európai uniós ügyekért felelős miniszter tud részt venni a vitában.

"Tekintettel arra, hogy az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége képviseletében egy államtitkár lesz jelen, tisztelettel kérem, hogy a vitában biztosítson felszólalási lehetőséget Varga Judit miniszternek". Mindezt egyébkét Varga posztolta ki a Facebook-oldalára:

A helyzet meglehetősen pikáns, mert Orbán lényegében Varga Judit igazságügyi miniszter nyilatkozata miatt kapta a meghívót. Varga az MTI-nek néhány napja ugyanis azt mondta, az EP a magyar kormány mellőzésével akar ítéletet mondani Magyarország felett a koronavírus-járvány közepén.

Varga nehezményezte, hogy “az Európai Parlament balliberális többsége úgy kíván ítéletet mondani Magyarország felett, hogy a tisztességes eljáráshoz fűződő legalapvetőbb elvet semmibe véve, nem teszi lehetővé a magyar kormányzati álláspont megjelenítését a brüsszeli vitában”.

Varga szeretett is volna felszólalni az ülésen, akár személyesen, akár online bejelentkezéssel, ezt azonban az EP szocialista elnöke, David Sassoli elutasította – közölte akkor a miniszter az MTI-vel.

Kérdéses, hogy ha elfogadja az EP elnöke a cserét, akkor Varga beszélhet-e az ülésen, mert az EP-képviselők, az Európai Bizottság vagy az EU soros elnökségének tagjai szólalhatnak fel a plenáris ülésen a szabályok szerint, ám tiszteletből az állam- és kormányfőknek is megadják a lehetőséget, ha azok jelzik, szeretnének hozzászólni.

Miniszter vagy államtitkár esetében viszont az EP elnökének döntésétől függ a részvétel.

Hirdetés