Itthon hvg.hu 2020. május. 04. 11:22

Müller: Nem lehet úgy orvoshoz menni, mint a járvány előtt

A legfontosabb változás ma, hogy részlegesen újraindul az egészségügy, ennek részleteiről is beszél Müller Cecília. Arról egyáltalán nem beszélt, hogy bizonyos ellátásokat negatív PCR teszttel lehet igénybe venni, ahogy arról sem, hogyan lehet ilyen teszteket csináltatni.

Az operatív törzs tájékoztatóján hosszan beszélt Müller Cecília országos tiszti főorvos arról, hogy a korábbinál részletesebb adatokat közölnek a koronavirus.gov.hu oldalon. A védekezés új szakaszába lépett, ezért lett informatívabb az adatközlés.

A járvány tovább folytatódik, ebben a helyzetben még fokozottabb óvatosságra van szükség.

Az adatokat szorosan követik majd. Rátért az országos statisztikára: 3035 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván Magyarországon, közülük 2045 az "aktív fertőzött", vagyis, aki jelen pillanatban is koronavírusos. Több mint felük – 1295 ember – budapesti és Pest megyei.

koronavirus.gov.hu

Elmondta, kik számítanak gyógyultnak: kórházból negatív teszttel és tünetmentesen lehet gyógyultként távozni, de gyógyultnak számít az a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező ember is, aki kitöltötte a kéthetes otthoni karantént.

A hétfői adatok szerint újabb 11 koronavírusos beteg hunyt el, összesen eddig 351 halottról tudni. Bár vannak rosszabb napok, de elmondható, sem a fertőzöttek, sem a halottak száma nem emelkedett jelentősen az elmúlt héten.

Egyfajta egyensúlyi helyzet alakult ki a gyógyultak, az új fertőzöttek és az elhunytak számai arányában. Óvatosnak és körültekintőnek kell lenni a lazítások mellett, követni kell a számok változását

– hangsúlyozta.

Most 1027-en vannak kórházban, 55 ember szorul lélegeztetőgépre.

A legtöbbeket érdeklő kérdés, hogy fokozatosan, lépésről lépésre helyreáll az egészségügyi ellátás – mondta Müller, azonban nagyon sok lényeges kérdés ennek ellenére sem derült ki. Kásler Miklós miniszter csütörtökön küldött levelet az intézményeknek, abból kiderült, műtéteket és bizonyos ellátásokat csak negatív PRC-teszt után lehet elvégezni, ennek részleteiről egyáltalán nem szólt a tiszti főorvos.

Müller arról beszélt, az ellátásban is rendkívüli óvatosságra van szükség, a kiegyensúlyozott járványhelyzet miatt lehet a korábban felfüggesztett ellátásokat újranyitni. A sürgősségi ellátás semmilyen formában nem változik – hangsúlyozta Müller, aki szerint Kásler ma is részletesen tájékoztatott a változásokról.

Újraindul a háziorvosi, házi gyermekorvosi és a fogászati alapellátás, a járóbeteg és a fogászati szakellátás, az egynapos sebészet, a fekvőbeteg szakellátásból a rehabilitáció és a transzplantációs beavatkozások, illetve a magánellátás.

Rendkívül fontos, hogy ezen ellátások beindítása nem jelenti azt, hogy visszaállunk a járványt megelőző időszakra.

Müller ismertette, a háziorvoshoz telefonon kell bejelentkezni, ha nem sikerül a problémát távkonzultációval orvosolni, akkor van mód a személyes találkozóra. A betegnek időpontra kell érkeznie – amit az orvostól vagy asszisztenstől kap –, egy óra alatt négy embert lehet ellátni.

Igazolásokat továbbra is lehet kérni telefonon, az orvos 5 nap alatt teljesíti a kérést.

A járóbeteg ellátásban hasonlóak a szabályok, ott is be kell jelentkezni előzetesen, akár háziorvos segítségével, akár közvetlenül.

A mai nappal nem a régi kerékvágásba tudunk visszatérni, hanem elkezdődik egyfajta ellátásbővítés, de fontos a higiénés szabályok betartása is.

A folyamatban lévő, de járvány miatt megállított ellátásokat újra tudják nyitni, fontossági sorrendben lehet ezeket igénybe venni – tette hozzá.

Itt átvette a szót Kiss Róbert rendőr alezredes, aki elmondta, mától vidéken új szabályok lépnek életbe. Vasárnap a rendőrök 4677 esetben intézkedtek a kijárási szabályok megsértése miatt, az elmúlt 24 órában 559 hatósági házi karantént rendelnek el. 315 büntetőeljárás indult közveszéllyel fenyegetés, csalás, járványügyi szabályszegés és rémhírterjesztés miatt.

Gyorsan jönnek a kérdések.

A Délmagyarország arra volt kíváncsi, az új időszakban a kórházak maguk szabhatják-e meg a rendet (lehet-e apás szülés), vagy lesz központi szabályozás. Müller azt mondta, továbbra is érvényben van a látogatási tilalom, apás szülés viszont lehet ott, ahol a feltételek adottak, és az apa igazoltan egészséges. (A nőt kísérheti más is, ugyanezekkel a feltételekkel.)

Az Észak-Magyarország és egy másik vidéki lap arra kíváncsi, az idősotthonok mikor vehetnek fel új embereket, az ott élőket lehet-e látogatni. Kiderült, hogy nem, és Müller nem is látja, mikor lehet ezen változtatni, hiszen az idős emberek továbbra is magas kockázatnak vannak kitéve.

A Dunántúli Napló azt kérdezi, mikor dolgozhatnak újra a szolgáltatók teljes munkaidőben. Kiss azt mondja, a szolgáltatásokra nem vonatkoztak az üzletekre igaz korlátozások, de a higiéniás szabályok betartását kérte.

A Somogy megyei újság arra kíváncsi, hogyan változik a háziorvosokkal a kapcsolattartás. Müller megismétli: telefonon kell bejelentkezni a háziorvoshoz, ha a probléma személyes betegvizsgálatot tesz szükségessé, konkrét időpontra érkezik majd a beteg.

Az Origo kérdezi, a futároknak, taxisoknak kell-e maszkot viselni. Kiss azt mondja, maszkot vásárlás közben és tömegközlekedésen kell viselni, szóval futároknak és taxisoknak nem kötelező, de indokolt, hogy eltakarják az arcukat.

Szintén az Origo kérdezi, hogy egyre csökken az új fertőzöttek száma, túl vagyunk-e már a tetőzésen. Müller szerint a számok biztatóak, de egyelőre óvatos, hiszen a járvány nem ért véget, csak egy új szakasz kezdődik. Úgy tűnik, a helyzet stagnál, a reprodukciós ráta (vagyis az, hogy egy fertőzött hány további embernek adja át a betegséget) jelentősen egy alá csökkent, ami reményteljes.

A járványügyi helyzet értékeléséhez még szükség van időre, a következő két hétben is figyelni kell még a számokat.

Kell-e maszk strandon, étterem teraszán, barátokkal be lehet-e ülni valahova, vagy csak a családtagokkal – érkezik a következő kérdés. Kiss válasza alapján bárkivel be lehet ülni egy étterem vagy kávézó teraszára (vidéken), a lényeg, hogy a 1,5 méteres védőtávolság asztaltársaságonként meglegyen.

A Ripost arra kíváncsi, kell-e újra beutalót kérni a járvány miatt elmaradt szakorvosi vizsgálatokra. Müller azt mondja, a mától induló változás új szituációt teremt, de az egészségügyi állapot is változhatott, ezért, illetve a limitáltan ellátható betegek miatt is szükség van átütemezésre. Azt javasolta, a páciens keresse meg telefonon a háziorvosát, ő gondoskodni fog az új időpontról a szakrendelésen.

Az M1 és a hvg.hu is ugyanazt kérdezi, mi a helyzet a kamaraerdei idősotthonban. Kiderült, országosan 30 intézményben bukkant fel a vírus, bent lakók és gondozók is megbetegedtek. Kiderült, a kamaraerdei otthonban 33 ápolt és 9 gondozó lett koronavírusos. Szintén egy összesítést mond arról, hogy országosan 79 olyan koronavírusos beteg hunyt el, aki valamilyen szociális intézmény lakója volt.

Az RTL Klub a tatabányai beteggondozó halála ügyében indított vizsgálatra kérdez rá. A férfi ügyében szakfőorvosi vizsgálatot rendelt el Müller, szükség esetén helyszíni vizsgálat is lesz, végleges tájékoztatást egyelőre nem tud adni.

Egy másik kérdésre válaszolva elmondta: a következő két hét számai alapján lehet látni, hogy most tetőzött-e a járvány, hogy ez valóban egy plató volt. Abban bízik, a következő napokban sem emelkednek majd a számok.

Megkérdeztük az operatív törzset, el lehet-e vinni a gyerekeket a nagymamához, ha a gyerekek két hónapja otthon vannak bezárva, és a nagymama sem hagyta el otthonát. Müller Cecília szerint ez a legnehezebb kérdések egyike. Bár a nagyszülőknek hiányoznak az unokák, mindenkit óvatosságra int. Azoknak, akik nem élnek egy háztartásban az unokákkal, azt tudja javasolni, hogy lássák egymást, de ne ölelkezzenek. Ez is csak a vidékiekre igaz, Budapesten és Pest megyében ugyanis még érvényesek a korlátozások – tette hozzá.

A hvg.hu több kérdését fel sem olvasták:

  • Hol kell/lehet PCR-tesztet végeznie annak, akin halasztható műtétet/beavatkozást végeznek (ideértve a kisebb fogászati beavatkozásokat is)? Ez a beteg költsége közellátásban? A magánellátásban ráterhelheti a betegre az ellátó ezt az összeget?
  • A fogorvosok számára biztosítják a szükséges védőeszközöket?
  • Tervezik-e azt, hogy bármilyen fizikai kontrollal – útlezárással vagy rendőri ellenőrzéssel – állják útját annak, hogy a budapestiek szabadidős céllal vidékre látogassanak?
  • Orbán Viktor azt mondta, ha a halálozási adatok csökkennek, fel lehet oldani a korlátozásokat Budapesten és Pest megyében. Milyen halálozási számnál képzelhető el ez?
  • Budapesten kórházon és idősotthonon kívül hány ember fertőződött meg?
Hirdetés