A rendszer automatikusan visszaküldi a járőrnek az öt legjobban hasonlító profilt.
Tavaly decemberben fogadta el az Országgyűlés a törvényt, amely most pénteken élesedik, és amely lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy arcfelismerést is alkalmazzon az igazoltatásoknál.
Az Amnesty International tájékoztatást adott ki, amelyben részletezik a módszert és annak gyakorlati működését. Mint a szövegből kiderül, a Belügyminisztérium adatbázist épített a személyazonosításhoz készült fotókból, az illető személyek adataiból, és ezekhez egy-egy „technikai kapcsolódó számot” képzett. Az igazoltató rendőr az arcképet ennek a rendszernek küldi meg, az pedig listázza a leginkább hasonlító öt profilt.
Az igazoltatásból képződő adatokat 30 napig őrizheti meg a rendőrség. Az Amnesty azt javasolja, hogy az adatok törlése minél hamarabb történjen meg.
Arcfelismerést egyébként eddig is használhattak a hatóságok, de ezt külön kellett kérniük a BM Arcképfelismerő Elemző Osztályától. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) erről azt az álláspontot alakította ki, hogy éppen az emberi közreműködés miatt nem lehet tömegesen alkalmazni. Az új, automatizált rendszerről a NAIH még nem adott ki közleményt.