Erről Schanda Tamás, az Inoovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára beszélt a testület keddi tájékoztatóján. Az országos tisztifőorvos pedig azt mondta, minden bizodalmuk megvan abban, hogy eljön az egyensúlyi helyzet, amikor nem növekszik majd jelentősen az új fertőzöttek száma.
Kedd reggel a koronavírusról tájékoztató kormányzati oldalon azt közölték, hogy:
66 új koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, 11-gyel nőtt az áldozatok száma.
Ezzel a magyarországi fertőzöttek száma 2649-re emelkedett, a vírus okozta betegségben, a COVID-19-ben pedig 291-en veszítették életüket. A gyógyultak száma 516, az elvégzett teszteké 67 172.
Az aktív esetszám (vagyis a most is betegek száma, amit úgy kapunk, ha az összes fertőzött számából kivonjuk a gyógyultakét és az elhunytakét), 37-tel nőtt, 1842-re. A 2649 diagnosztizált koronavírusos fertőzött közül 1305 budapesti, 358 Pest megyei, 265 Fejér megyei. Arról nincs adat, hogy melyik megyében hány tesztet végeztek el. 976 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 49-en vannak lélegeztetőgépen.
Ezen kívül a koronavírussal kapcsolatban az operatív törzs tájékoztatója előtt beszámoltunk arról, hogy:
- jövő héttől lazulhatnak a korlátozások,
- márciusban 56 ezer veszítette el állását,
- a kormányzati járványellenes védekezés alapja pedig a húzd meg – ereszd meg.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára azzal kezdte, hogy a vírus nemcsak az egészségre, hanem a munkahelyekre is veszélyes, ezért a kormány elsődleges célkitűzéseinek egyike a munkahelyek megőrzése, ehhez nyújtottak bértámogatásokat. Erről bővebben ITT írtunk. "Ez akár több százezer munkahely megőrzését is okozhatja" – mondta a politikus.
Ha kell, akkor az állam fog munkát adni a munkavállalóknak
– jelentette ki Schanda.
Ez rezonál Orbán hétfői szavaira: a kormányfő azt mondta a parlamentben, hogy "aki elveszti a munkáját, három hónapon belül ajánlatot kap a piacról vagy az államtól". Erről megírtuk, hogy nem lesz könnyű dolga a kormánynak, ha újra be akarja vetni a közmunkát.
Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt, bíznak abban, hogy eljön az egyensúlyi helyzet, amikor nem növekszik majd jelentősen az új fertőzöttek száma, egyenletes tehát a járvány terjedése. Elmondta, a fővárosban és Pest megyében külön oda kell figyelni, mert ott a legmagasabb a fertőzöttek száma.
Beszélt a vérplazmás terápiáról is, hétfőn 80 levelet küldött ki gyógyultaknak, hogy az ő vérplazmájukkal kezeljék a súlyos betegeket.
Készülni kell arra is, hogy egy esetleges második hullám előtt tudjuk, milyen a lakosság átfertőzöttsége. Ennek felmérésére készülnek is
– magyarázta.
Arról is beszélt, hogy az esetleges, egyelőre még bizonytalan mértékű ellenállóság miatt fontos tudni, hányan lehetnek túl a fertőzésen.
Lakatos Tibor rendőrezredes arról beszélt, hétfőn és kedden száz helyszínre szállítanak védőfelszereléseket. Azt is elmondta, hogy csütörtöktől kötelező lesz az óvodai és bölcsődei ügyelet biztosítása.
Kérdések
Érdemes-e orvosi maszkot viselni az utcán? Müller szerint lehet, de csak egyszer lehet őket használni, utána ki kell dobni. Megjegyezte, ezekre az egészségügyben van nagyobb szükség. Utcai használatra a tiszti főorvos textilmaszkot javasolt.
Hogyan lehet a fertőzést megállítani a zárt közösségekben? Folyamatos orvosi ellátás szükséges ahhoz, hogy mihamarabb fel lehessen fedezni, ha a vírus megjelenik egy idősotthonban. Fontos a fertőtlenítés is.
Mit tegyen egy kismama, ha úgy érzi, megfertőződött? Hívja fel a háziorvosát. De a mai tudásuk szerint ritka az, hogy egy pozitív kismama átadná a vírust a magzatnak – tette hozzá. A szoptatást pedig azoknak az anyáknak is ajánlja a WHO, akik koronavírussal fertőzöttek, de viseljenek maszkot. Apás szülésre pedig lehetőség van, szigorú szabályok mellett, teljes védőfelszerelést viselve.
Kötelező a maszk viselése a fővárosban, de sokan piszkálják az arcukat. Többet árt, mint használ? – kérdezi a kormányközeli bulvárlap, a Ripost. Aki viseli, helyesen viselje, ha nem így tesz a viselő, az többet árt, mint használ – értett egyet a Riposttal Müller.
A törzsi tájékoztató előtt ezeket a kérdéseket küldtük el szerkesztőségünkből:
- Az összes elvégzett 67 172 tesztet hány emberen végezték el?
- Mi az oka az egészségügyi intézményekben nagy számban kialakuló helyi járványoknak, és hogyan lehetne elejét venni ezeknek? Miért nem teszteltnek legalább ebben a fertőzésre különösen fogékony közegben többet?
- Tervezik-e a járványügyi szakértők javaslatának megfelelően a PCR-tesztek, vagyis a garatváladékból nyert minta alapján végzett tesztek számának drasztikus emelését – megvannak-e a feltételei (reagens, laborkapacitás, munkaerő) ennek?
- Mennyivel lehet növelni a teszteléskapacitást? Miért ezen a ponton válik fontossá a társadalom átfertőzöttségének mérése, eddig közel két hónapig miért voltak elegendők a WHO nem túl nagy elvárásokat támasztó ajánlásai?
- Miért oldják fel automatikusan a hatósági karantént 14 nap elteltével, amikor egyeseknél akár 3-4 hétig is elhúzódik a betegség, ebben a tünetes időszakban pedig továbbra is fertőzőek? Miért nem negatív teszt a feltétele a zárlat feloldásának?
- Mit jelent, hogy külföldi betegeket is fogad majd a kiskunhalasi járványkórház? Határon túli kettős állampolgárokat, akiket saját országukban nincs kapacitás ellátni? Vagy egészségügyi kapacitásaik maximumán álló tagállamoknak segítenénk? Vagy valamely egyéb, más országnak, egyéni megállapodás alapján?
- Miután naponta érkeznek hírek olyan kórházakról, idősotthonokról, ahol fertőzötteket találtak, meg tudják-e mondani, hogy a napi új fertőzöttek mekkora hányada NEM ilyen intézményből szerezte a fertőzöttségét?