Ezzel pedig segítsék a súlyos állapotú koronavírusos betegek gyógyulását. Kórházban jelenleg 877-en vannak, gépi lélegeztetésre 61 beteg szorul. Az operatív törzs pénteki tájékoztatója.
A péntek reggel közölt adatok szerint:
2383 főre nőtt a hazánkban beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 11 idős krónikus beteg, ezzel 250 főre emelkedett az elhunytak száma, 401-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból.
A törzsi tájékoztató előtt Orbán Viktor a szokásos pénteki rádiós beszélgetésében arról beszélt, hogy fokozatosan és szigorú menetrend szerint május 4-től újraindulhat az élet az országban.
Rétvári Bence államtitkár kapott először szót, az idősekről beszélt. A 13. havi nyugdíj fokozatos visszavezetéséről beszélt, amit már hetek óta tudunk. A következő év februárjában plusz egy hetit visz a postás, aztán kétheti pluszt, majd így érik el 2024-re a plusz egy hónapot. Ez jövőre 70 milliárd forintot emészt fel, 2024-re 280 milliárddal többet fordítanak majd nyugdíjkiadásra. Majd hosszan sorolta, milyen intézkedéseket hoztak az időseket védendő: sávos vásárlás, gyógyszerkiváltás, önkormányzatok feladatai, idősotthonokban megtett védekező intézkedések.
Majd megemlítette, gondoljunk bele, milyen lenne, ha most is fizetős lenne az egészségügy, mint 2008-ban volt.
Müller Cecília országos tiszti főorvos a friss számadatok ismertetésével kezdett. Az elhunytak 99 százaléka idős, azonban vannak fiatalabbak is, mondta, de ők is súlyos krónikus betegségekben szenvedtek. Kórházban súlyos állapotban 877-en, lélegeztetőgépen 61-en vannak, de "az ő helyzetük sem reménytelen", mondta Müller.
Sokan dolgoznak azon, hogy legyen vakcina a vírus ellen, van egy kutatási terv is, amit az Emberi Erőforrások Minisztériumában dolgoztak ki. Ennek eredményeképp csütörtökön olyan vérplazmát adtak be egy súlyos betegnek, ami egy gyógyult beteg szervezetéből származik. A kezelést ma és szombaton is megismétlik a betegnél.
Várjuk, eléri-e ez a célt – mondta.
Ez a cél pedig az, hogy így juttassanak ellenanyagot a beteg szervezetbe. Felkeresik azokat, akik felgyógyultak itthon a betegségből, hogy tőlük is vérplazmát kérjenek, ezzel is segítsenek a súlyos betegeknek.
A fővárosi szennyvízből mintát vettek, nem találtak benne koronavírust – mondta még Müller.
Lakatos Tibor rendőr a határhelyzetről szólt, meg arról, hogy jön a hétvége, ilyenkor pedig sűrűbben szegik meg az emberek a kijárási korlátozásokat. De ne tegyék. A hétvégére pedig a polgármesterek újra lehetőséget kaptak arra, hogy szigorúbb helyi intézkedéseket hozzanak.
Kérdések
A vérplazmás terápiát lehet megelőzésre használni? Nem.
A tatabányai kórházból 29 ember esett ki az ellátásból. De a főigazgató tud gondoskodni az akut betegek ellátásáról.
Mikor helyezek üzembe a kiskunhalasi mobil kórházat? A kórház kész, a szakemberek készen állnak, ha a helyzet úgy hozza, használatba veszik. "Bármelyik napon megkezdheti a működését, amikor indokolttá válik."
Ezek a Magyar Nemzet és néhány megyei lap kérdései voltak.
Ripost: a piacokon kesztyűben dolgoznak, de így fogják meg a pénzt is. Ez vírusveszély? Zsemlét, kiflit csipesszel fogjunk meg, felvágottakat pedig kesztyűvel fogjunk, a pénzhez ne ezzel a kézzel nyúljunk. Zöldségeket, gyümölcsöket otthon mossuk meg.
A főváros rendeletben előírta a maszkviselést a boltokban is. Az operatív törzs szerint kinek kell ellenőriznie/betartatnia ezt a szabályt? Ez lapunk kérdése. Ez elsősorban annak a feladata, aki a szabályt megalkotta, de kérhetik a hatóságok segítségét ennek betartására.
A törzsi tájékoztató előtt szerkesztőségünkből ezeket a kérdéseket küldtük el:
- A fokozatos nyitás után mivel számolnak, mennyivel emelkedhet a betegek száma?
- Milyen forgatókönyvek léteznek a nagyvárosok és korcsoportok eltérő kezelésére?
- Palkovics László miniszter bejelentette, jövő héten elkezdik a tömeges tesztelést, hogy kiderüljön a lakosság átfertőzöttsége. Milyen kört szűrnek majd? Mennyi erre a kapacitás?
- A főváros rendeletben előírta a maszkviselést a boltokban is. Az operatív törzs szerint kinek kell ellenőriznie/betartatnia ezt a szabályt?
- A koronavirus.gov.hu-n közölt tesztszámban benne vannak az OMSZ által használt gyorstesztek eredményei is? Ha nem, akkor miért ilyennel – a fertőzést már csak egy késői fázisában kimutató megoldással - tesztel az OMSZ?
- Ellenőrizte-e az NNK hatósági laboratóriumban a két alkalmazott kínai gyorsteszt megbízhatóságát, illetve CE-tanúsítványnának hitelességét?
- Mi az oka, hogy Magyarországon az összes környező országtól eltérően ilyen kevés tesztet végeznek? Korlátozza-e a naponta elvégezhető tesztek számát a rendelkezésre álló reagensek mennyisége? Ha nem az, akkor mi egyéb korlátozza, miért csak napi 1000-2000 teszt történik, ha az NNK állítása szerint is lehetne a napi hatezer is?
- Miért nem automatizmus, hogy csak két negatív teszt után küldhessenek haza kórházból beteget?
- Mennyire kellene emelni a tesztszámot ahhoz, hogy a háziorvos kérésére elrendelt mintavevő egység ne csak 48 óra múltán érkezzen ki (az addig panaszaitól szenvedő) beteghez? A teszteken kívül milyen kapacitás – mentőautó, személyzet stb.. – hiányzik még ehhez?