Szántó István onkológus szerint túl nagy felelősséget helyeznek az egészségügyi dolgozókra.
A múlt héten kapták meg a kórházigazgatók Kásler Miklós levelét, miszerint az Emmi minisztere utasítást adott ki a kórházak kiürítéséről, az ágykapacitások felszabadításáról. Az április 19-ig biztosítandó 50 százalékos ágykapacitás összesen 32 900, a következő ütemben tervezett 60 százalékos ágykapacitás pedig összesen 39 500 ágyat jelent, amelyeket koronavírusos betegek ápolására kell biztosítani szükség esetén.
Az intézkedés sebessége meglepte a betegeket és az orvosokat is, mondta el Szántó István onkológus ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A szakorvos szerint az orvosi felelősség kérdése "rendkívül sikamlós", hiszen mindig lefelé hárítják a felelősséget, szerinte a felelősség a dolgozóké lesz, nemcsak erkölcsileg, hanem jogilag is.
„Az a borzasztó nagy baj az egészségügyben, hogy mindig, mindenkin lehet fogást találni" – fogalmazott Szántó.
A szakorvos elismeri, hogy valóban kevesebb kórházi ágyra van szükség, de egyetlen mozdulattal, ilyen rövid idő alatt, a háttér biztosítása nélkül, ezt nem olyan egyszerű megoldani. Ezért attól tart, hogy ennek az ellátó személyzet, a betegek oldalán is következményei lesznek.
A Magyar Orvosi Kamara szintén problémának tartja, hogy a rendszer átalakítását, válsághelyzetben való működését meghatározó dokumentumok ma csak levél formájú miniszteri utasítások, amelyek nem jelennek meg a közlönyben, de még az Emmi honlapján sem érhetők el. A Magyar Orvosi Kamara szeretné, hogy a miniszteri utasításokat hozzáférhetővé tennék rendszerezett, visszakereshető formában.