A teszteltek 12 százalékáról derült ki szerdán, hogy elkapta a betegséget.
107 személyt teszteltek koronavírusra szerdán a Kelen kórházban, közülük 13 teszt pozitív lett – nyilatkozta a magánellátást végző intézményt vezető Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egykori főigazgatója, a Gyurcsány–Bajnai-kormányok egészségügyi minisztere a Válasz Online-nak. Ez az arány 12 százalékos, míg az állami teszteknek mindössze 4,2 százaléka mutat pozitív eredményt. Múlt hétfő óta a kórházban összesen 424 tesztet végeztek, 24 pozitív esetet találtak, ami még mindig magasabb a hivatalos számoknál: 5,7 százalékos arány. Ugyanakkor Székely szerint elképzelhető, hogy ebben az is számít: budapestieket vizsgáltak, és a fővárosban eleve magasabb is lehet a fertőzöttség.
Egyik betegünk például februárban észlelte magán a tüneteket, de akkor még nem gondolt rá, hogy ez koronavírus lehet
– mondta a lapnak Székely. A hivatalosan bejelentett első eset csak március eleji, ám az orvos szerint előfordulhat, hogy hamarabb is volt beteg az országban. Ám az is lehet, hogy februárban a páciensük influenzás volt, és később erre fertőződött rá az új típusú vírussal.
Olyan gyorsteszteket végeznek a kórházban, amikből 7-10 nappal a fertőzés után derül ki, ha valaki elkapta a koronavírust, de hónapokkal később is kimutatják, ha valaki átesett a betegségen. Ehhez kétféle, a szervezetben ilyenkor termelődő ellenanyag jelenlétét vizsgálják. Kizárólag tünetmentes embereket tudnak fogadni.
Orvosaink közreműködői szerződéssel dolgoznak, de most a főmunkahelyükről nem engedik el őket, szabályosan le vannak tiltva
– nyilatkozta az igazgató. A járványhelyzet miatt így még a magánfenntartású Kelen kórházban is megszűnt a normál betegellátás. Az állami intézményekben felszabadított 36 ezer helyről úgy nyilatkozott a lapnak: "ha elkezdünk a számok mögé nézni, nem olyan borzasztó". Rendszerszinten van ennyi tartalék, az egyes idegborzoló esetek, hazaküldő döntések pedig korrigálandó hibák.