De hiába a vírus, a szakképzési rendszer átalakításával nem állnak le.
A Népszava érdeklődött az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál arról, hogy a koronavírus-járvány hogyan befolyásolja az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakmai tanfolyamokat. A tárca azt válaszolta, a szakvizsgákat érintő részletszabályok kidolgozása még folyamatban van. Ellenben több képzőhely már jelezte: a képzéseket online távoktatással megtartják, a vizsgákat viszont felfüggesztik, és csak a járványveszély elmúltával fognak új vizsgaidőpontokat kiírni.
A Népszava arról is ír, hogy függetlenül a járványtól, és attól, hogy az iskolák zárva tartanak, a képzés pedig digitálisan zajlik, a szakképzési rendszer szeptemberre történő átállítását nem halasztják. Az ITM a lap kérdésére ugyanis azt felelte, a "szakképzési rendszer megerősítéséhez kapcsolódó intézkedések bevezetésének ütemezése nem változik”.
Tavaly novemberben fogadták el az új szakképzési törvényt, amellyel jogszabályi szinten végleg elválasztották a köznevelés és a szakképzés rendszerét. A törvény – a Szakképzés 4.0-nak nevezett stratégia végrehajtásával együtt – számos változást eredményez. Például az oktatók július 1-től elveszítik közalkalmazotti státuszukat, foglalkoztatásuk a Munka törvénykönyve alá kerül. Az ígéretek szerint átlagosan 30 százalékos béremelésre is számíthatnak, de „egyéni béralkukra” is sor kerülhet. A tervek szerint szeptembertől több diák kaphat majd ösztöndíjat, és megerősítenék a duális képzést is.
Az elmúlt hetekben több szakmai szervezet arra kérte a kormányt, gondolja át, a szakképzési reform mely elemeit lehetséges bevezetni ebben a helyzetben. A Pedagógusok Szakszervezetének szakképzésért felelős alelnöke, Gosztonyi Gábor szerint az országos járványügyi veszélyhelyzet idején végbemenő átalakítások sokkal nagyobb bizonytalanságot okozhatnak, mintha elhalasztanák a reformokat.