Mike Pompeo szerint a koronavírus okozta válságra a demokrácia a jó válasz.
Egyik legutóbbi sajtótájékoztatóján arról kérdezték Mike Pompeo amerikai külügyminisztert, ahol a magyar helyzet és a felhatalmazási törvény is szóba került.
Az újságíró egészen pontosan afelől érdeklődött a külügyi vezetőnél, hogy mennyire aggódnak az olyan vezetők láttán, akik a koronavírust és a járvány elleni védekezést kihasználva gyengítik a demokratikus intézményrendszereket hazájukban. Konkrét példaként az újságíró Magyarországot és a felhatalmazási törvényt hozta.
Pompeo hosszan válaszolt, elmondta, hogy már a Trump-adminisztráció is beszélt arról a helyzetről, hogy ezekben az időkben egyesek a demokrácia gyengítését is megcélozhatják. “De reméljük, ez sehol sem történik meg” – mondta a külügyminiszter, hozzátéve, ha mégis, megvannak a diplomáciában használt eszközeik arra, hogy ezt jelezzék. Válaszában egyszer sem mondta ki Magyarország nevét, de a kérdésben elhangzott és arra válaszolva úgy fogalmazott:
mindig lesznek olyan vezetők, akik a veszélyhelyzetet aljas politikai céljaik megvalósítására próbálják felhasználni.
Kiemelte, hogy ő is hallja azokat a hangokat, amik azt mondják, az autokráciák hatásosabban tudnak megküzdeni a veszélyhelyzettel és a járvánnyal, de Pompeo szerint ez tévút.
A demokráciák reagálnak jól a válságokra, ugyanis ott megvédik a szabadságot is – mondta.
Szerinte az autokraták veszélyhelyzetben agresszívvá válnak, támadják az alapvető emberi szabadságjogokat és hazudnak. Végül lehet, hogy az autokraták is túljutnak a válságon, de óriási károkat okoznak nemzetüknek – tette hozzá.
A demokráciák, mint az Amerikai Egyesült Államok is, szerinte megosztják erőforrásaikat, együttműködnek és segítenek a globális járvány leküzdésében. Pompeo újra hangsúlyozta válaszában, hogy:
a demokrácia a válasz krízis idején, nem az, ha valaki elmozdul az autokrácia irányába.
Hozzátette, a kérdésben emlegetett magyar helyzet pont az ellenkezője ennek.
Pompeo reméli, hogy a járvány idején minden vezető megérti, ilyenkor különösen fontos tiszteletben tartani az emberek alapvető jogait.
Orbánnak üzent az amerikai külügy a felhatalmazási törvény miatt
Az osztrák közszolgálati ORF riportere még példákat is hozott a műsorban: Franciaországban két, Olaszországban pedig hat hónapra hirdették ki a rendkívüli állapotot. Magyarországon viszont ez korlátlan időre szól.