A Corvinus már átállt erre a formára, működéséről egyelőre kevés a tapasztalat, de még idén több intézményt átállítana a kormány.
A kormány javaslata szerint a győri Széchenyi István, a Soproni, a kecskeméti Neumann János, a Miskolci, az Állatorvostudományi és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem követné a Budapesti Corvinus Egyetemnél alkalmazott módszert: vagyonkezelő magánalapítvány tulajdonába kerülnének már július 1-től.
Bár még kevés tapasztalat gyűlt össze az egykori „Közgáznál”, a törvényjavaslatok pontosan ugyanazt a sémát követik. A felsőoktatási törvény szintén benyújtott módosítása azonban pontosítja, hogy a központi költségvetés csak a felsőoktatási intézmény alaptevékenységét támogatja, ami „az oktatási tevékenység támogatásából, a tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatásából, valamint az ezekhez igazodó mértékű fenntartási, üzemeltetési tevékenység támogatásából áll.” Ez azokra is vonatkozik, amelyek állami fenntartásban maradnak, és a fejlesztésről például nem szól.
A magánalapítványokról szóló javaslat egy lényeges ponton különbözik a Corvinustól: míg az a MOL és a Richter Gedeon gyógyszergyár részvényeiből kapott alapítványi vagyont, most az egyetem fenntartói jogán mint vagyonelemen kívül csak ennyi szerepel: az alapítvány „további vagyonának biztosításáról a kormány gondoskodik”. Háttérbeszélgetéseken már tavaly elhangzott olyan utalás, hogy nem minden magánosítandó egyetem kap olyan állami vagyont, amelyre alapozhatja egész működését, hanem majd magának kell ezt a profiljába tartozó piaci szereplőktől összeszednie.
Más, a magánosítással össze nem függő szervezeti változtatások is lesznek a felsőoktatásban. A Kaposvári Egyetem beolvad a gödöllői székhelyű Szent István Egyetembe, amely átveszi továbbá a veszprémi Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon karát és az egri Eszterházy Károly Egyetem agrárkarát, eddigi építéstudományi karát viszont átadja az Óbudai Egyetemnek.