Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Neumann_János

hvg360 Révész Sándor

Aki örömöt fakasztott a matekból – 160 éve született Rátz László

1863. április 9-én született Rátz tanár úr, akit szinte mindenki szeretett, akinél szinte mindenki szerette a matematikát, aki forradalmasította a tantárgy oktatását, aki zseniket nevelt, kiváló matematikusok sorát, aki nem csak az Evangélikus Főgimnázium fénykorának szerencsés növendékeiben hintette el a matematikai gondolkodásmód magvait, hanem a Középiskolai Matematikai Lapokon keresztül az egész ország érdeklődő diákjaiban.

Tech hvg.hu

Megjelent a könyv, aminek már 60 éve meg kellett volna: a magyar tudósról, aki kitalálta mindazt, amiben most élünk

Neumann János a globális kihívások és az éghajlat változásával kapcsolatban évtizedekkel ezelőtt leírt gondolatai 2023-ban aktuálisabbak, mint valaha – ezzel indokolja a Neumann Társaság, hogy a számítógépek működési elveit kidolgozó tudós életútját új megközelítésből feldolgozó életrajzi kötetet jelentet meg a Neumann 120 emlékév tiszteletére.

Kult Szegő Iván Miklós

Magyarok kellettek az első atombomba befejezéséhez

Milyen szerepet játszottak a magyarok a hetven éve ledobott első atombomba kifejlesztésében? Néhány túlzó tévhitet el kell oszlatnunk, de kétségtelen, hogy komoly részt vállalt Wigner Jenő és Szilárd Leó a maghasadáson és láncreakción alapuló bomba fejlesztésének beindításában. Neumann János azonban a végén vált fontos szereplővé.

Tech hvg.hu

Magyarok a világ meg nem értett zsenijei között

Öt olyan híres tudóst sorol fel a cracked.com összeállítása, akiket saját korukban „moron”-nak tartottak a lap szerint. Az angol kifejezés a butának is megfeleltethető. Ezek a „buta” emberek mégis olyan dolgot alkottak, ami a tudomány történetében mérföldkőnek számít azóta. Köztük van egy magyar is: Semmelweis Ignác. Hazai tudósaink "nemzetközi el nem ismertsége" közhely: a hvg.hu ezért röviden megemlékezik néhány további magyar feltalálóról és kutatóról is, akiket érdemtelenül mellőzött a világ.

Tech Szegő Iván Miklós

Szovjet hidrogénbomba, II. rész: hazudott-e Szaharov?

A szovjet hidrogénbomba kifejlesztéséről szóló sorozatunk második részében a bombagyártás technikai problémáival foglalkozunk. Bár az amerikaiak kezdetben előrébb jártak a hidrogénbomba kifejlesztésében, a világ valaha volt legnagyobb bombáját végül a szovjetek robbantották fel.