Az Egészségügyi Szakmai Kollégium ajánlása szerint egyszerre több orvosi csoportot kell felállítani, amelyek váltják egymást.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ honlapján megjelent egy ajánlás, amelyben azt mérlegelték, milyen ellátásoknál lehet kikerülni vagy elhalasztani, hogy a járvány súlyosbodása esetén minél több szabad lélegeztetőgép és ehhez értő személyzet maradjon a Covid-19 betegek ápolására. A dokumentumot, amelyet az Index szemlézett, az Emberi Erőforrások Minisztériuma alatt működő Egészségügyi Szakmai Kollégium traumatológia- és kézsebész tagozata állította össze.
Az ajánlás szerint a nem nyílt és komolyabb csontelmozdulással nem járó bokatöréseket és csuklótöréseket az orvosok legfeljebb kézzel teszik helyre, majd a hagyományos módon sínbe helyezik, rögzítik, gipszelik.
Kivételt jelentenek ez alól az idős korosztályt érintő csípőtáji törések. Az ajánlás szerint a 65 évesnél idősebb korosztályt különösen veszélyezteti a fertőzés és egyéb szövődmények, ezért náluk minden más esetben a műtét elkerülését javasolják.
Az ajánlás arra az esetre is javaslatot tesz, ha a járvány miatt megnövekedett lélegeztetési igények miatt már nem lesz elég aneszteziológus. Ebben az esetben már csak „a testüreg megnyílásával járó sérülések, a politraumatizáció, az életet veszélyeztető központi idegrendszeri, cranio-sacralis (koponyacsonti) sérülések, vérzések és nyílt törések, valamit a szakmailag indokolt sürgős szükség műtétei, például kompartment szindróma (az izmok elhalásával járó, súlyos, végtagot veszélyeztető állapot) jelentenek halaszthatatlan műtéti indikációt” – olvasható a dokumentumban.
Előírták, hogy a bonyolult eseteket ellátó megyei és fővárosi kórházakban két vagy akár három sürgősségi csapatot kell létrehozni. Az első csapat két héten át végzi feladatát, a második otthon tartózkodó csapattól szigorúan elszigetelve. Két hét múlva veszi át a munkát a másik csapat. Amennyiben vírusfertőzés lép fel az első csapatnál, a második idő előtt be kell vetni.