Itthon hvg.hu 2020. március. 26. 09:21

Húszmillió olyan gyógyszert gyárthatnak Magyarországon, ami jó lehet a koronavírus ellen

A kínai és az olasz tapasztalatok alapján a maláriaellenes hatóanyag eredményesen alkalmazható a koronavírus-terápiában. A magyar kormány szerdán megtiltotta ennek kivitelét az országból, az itthon maradt mennyiség 2,2 millió ember kezelésére lehet elég.

„A kormány újabb rendkívüli intézkedést hozott a magyar emberek egészségügyi ellátása védelme érdekében a veszélyhelyzet idejére. Megtiltotta egy a koronavírus-betegek gyógyításában alkalmazott gyógyszer-alapanyag kivitelét Magyarországról” – írta szerdai közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Még aznap kiderült a Magyar Közlönyből, hogy a kormányrendelet szerint „a veszélyhelyzet idején tilos hidroxiklorokvin-szulfát hatóanyagot, valamint ilyen hatóanyagot tartalmazó gyógyszert és gyógyszergyártás köztes termékét Magyarországról kereskedelmi forgalomban kivinni”.

Ezt az alapanyagot olyan gyógyszer előállítására használják, amelyet a koronavírustól megbetegedettek kezelése során is alkalmaznak már több országban. Miután Magyarország a világ egyik legnagyobb exportőre ennek az alapanyagnak, most első a magyar lakosság védelme és gyógyszerellátásának biztosítása – írták.

Csütörtöki számában a Világgazdaság arról ír, hogy Magyarországon a tiszavasvári székhelyű Alkaloida Vegyészeti Gyár Zrt.-t (Alkaloida) állít elő hidroxiklorokvin-szulfátot. A gazdasági napilap úgy értesült, hogy a cég körülbelül négy tonna hatóanyaggal rendelkezik a tiszavasvári telephelyén, ami azért fontos, mert az eddigi kínai és olasz tapasztalatok alapján a koronavírus-terápiában eredményesen alkalmazható ez a maláriaellenes hatóanyag, amelyet egyedi importtal sem lehet beszerezni, sőt az ezt tartalmazó gyógyszerkészítményt sem.

A VG információja szerint – figyelembe véve a COVID-19 terápiás ajánlásokat – a jelenleg

rendelkezésre álló hatóanyag-mennyiség hozzávetőlegesen 20 millió 200 milligrammos tabletta legyártásához elegendő, vagyis több mint 2,2 millió beteg kezelésére elég.

Fontos megjegyezni, és erről az exporttilalmat elrendelő kormányrendeletet aláíró Orbán Viktor is többször beszélt már, hogy a koronavírusnak jelenleg nincs ellenszere, nincs vakcina.

A tiszavasvári gyárat Kabay János gyógyszerész alapította 1927-ben morfin zöld mákokból történő gyártására. A gyáralapító szabadalma képezi jelenleg is a morfin ipari előállításának alapjait az egész világon. Az Opten adatai szerint a cég nettó árbevétele 2018-ban meghaladta a 11 milliárd forintot. A cég többségi tulajdonosa 2005 óta az indiai székhelyű SUN Pharmaceutical Industrial Ltd.

(Kép: illusztráció)

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.