A szombat reggeli állás szerint jelenleg 103-an fertőződtek meg a koronavírussal és eddig 4 áldozata van a járványnak. Hatan vannak intenzív osztályon a betegek közül, egy 40-es éveiben járó páciensnek is súlyos az állapota.
Online tartott sajtótájékoztatót szombat délután az Operatív Törzs, mint már az előző nap is, két órával az esemény előtt el kellett küldenünk a kérdéseinket, hogy azokra választ kapjunk. Ezt megtettük, ezekre a kérdésekre vártuk választ:
- A magyar fertőzöttek között a halálozási arány 3,8 százalék. Vannak olyan európai országok, ahol ennél alacsonyabb ez az arány, a mi arányunk a kínaiéhoz közelít. Önök szerint mi következik ebből a magyarországi járványra vonatkozóan? Súlyosabbak-e nálunk a következmények, mint más nyugati országokban, ahol alacsonyabb ez az arány. (pl. Németországban)
- Készül intézkedésterv a munkavállalók és az otthon maradni kénytelen szülők védelmében is? Ha igen, mire/kikre fókuszál majd és milyen lépésekkel?
- Terveznek-e (egyáltalán szükségesek-e) rendkívüli intézkedéseket a hajléktalanellátásban a koronavírus terjedése miatt?
- Elegendőnek gondolja az Operatív Törzs a megyénkénti 1 mentőt, akik koronavírus-tünetekkel rendelkezőkhöz mennek ki mintát venni? Növekedhet-e a jövőben ez a szám, illetve van elegendő kapacitás az Országos Mentőszolgálatnál erre? Egy mentő napi hány esethez tud kimenni?
- Milyen elméleti fázisai vannak még az intézkedési tervnek arra az esetre, ha egyelőre nem sikerül megállítani a járványt? Milyen további lépések képzelhetők még el ebben az esetben?
Szombaton reggel jelentették be, hogy az igazolt fertőzöttek száma hazánkban 103, a gyógyultaké 7, az elhunytaké 4, karanténban 117 személy van, a mintavételek száma pedig 3447.
Müller Cecília tisztifőorvos elmondta, hogy 18 fővel nőtt a koronafertőzöttek száma péntek óta. Azt ismét hangsúlyozta, hogy a csoportos megbetegedések korszaka jön most, erre kell számítani és a megelőzésére kell helyezni a fókuszt.
Müller arról is beszámolt, hogy már az ország teljes területéről detektáltak eseteket.
Az idősek védelmében újabb tájékoztató kampány indul. Arra kérik őket, hogy figyeljék ezt a médiában. Szintén nekik üzenve kijelentette, nagyon fontos az egészséges táplálkozás, és azt kérik továbbra is, hogy maradjanak otthon, és foglalják el magukat.
Egy 40-es éveiben járó beteg súlyos állapotban fekszik a kórházban. Ezért Müller azt kéri, mindenki fogadja meg a tanácsukat és próbálja elkerülni a megfertőzést.
Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője, arról számolt be, hogy egész Közép-Európában nő a megbetegedések száma. A határátkelőket ellenőrzik. Tegnap a román határnál alakult ki komoly várakozási idő, kétoldalú megbeszélések tartanak a szomszédos országok hatóságai között, hogy a humanitárius korridorokat fent tudják tartani.
Azt is hozzátette, szombaton Rajkánál 20 km-es sor torlódott fel, Hegyeshalomnál 23 km-es, a többi helyen gyorsabban lehet bejutni az országba. A munkavállalók át tudnak menni a szomszéd országok területére.
Arról is beszámolt az ezredes, hogy
a hatósági házi karanténba helyezettek száma jelenleg 3800, több mint 15000 alkalommal ellenőrizték, 94 esetben állapítottak meg szabálytalanságot.
A törzs mai ülésén számba vették az erőforrásaikat, mind rendvédelmi, mind egészségügyi vonalon és felkészülnek egy súlyosabb helyzetre. A Honvédség is beszállt az ellenőrzésbe a közterületeken, illetve az utcákon.
Müller Cecília kérdésekre válaszolva elmondta, lehetséges, hogy már többen is átestek a betegségen, úgy hogy nem tudnak róla. A Balatonnál a hírek szerint csoportosultak az emberek, azt kérik, ne tegyék, mert ez is ugyanolyan veszélyes, mint máshol.
Az allergiásokról is szólt egy kérdés, hogy veszélyeztetettek-e? Müller szerint minden immunrendszer gyengítő állapot veszélyes.
Előfordulhat-e az, hogy egy fertőzött iskolás osztálytársait nem tesztelik le? - szólt a kérdés. Müller szerint először a szoros kontaktusokat vizsgálják meg, ha ez fennáll, akkor tesztelnek.
Jelentenek-e bármilyen veszélyt a csomagolás nélküli élelmiszerek? Müller szerint az üzletekben kell megelőzni ezt a veszélyt, konkrétan hogy ne tapogassák össze az ételt az emberek.
Müller azt is elmondta egy kérdésre, hogy összesen hatan vannak intenzív osztályon a betegek közül.
A Hvg kérdései közül mindössze egyre válaszoltak, arra ami a magyar fertőzöttek között a 3,8 %-os halálozási arányról szólt (ld. fentebb.) Müller azt mondta,
nem lehet az országokat összehasonlítani, mert minden hely, illetve a járvány lefolyása más és más. Nemhogy a kínaival, még más európai országokéval sem érdemes összevetni a magyart.
Arra a kérdésre, hogy milyen esetszám esetén kell kijárási tilalmat elrendelni, Lakatos azt mondta, nem az esetszám határozza ezt meg, azt látják, hogy az eddigi intézkedések beváltak, nagyon sokan távol maradnak az utcáktól. A közterületeken az emberek létszáma nem indokolja jelenleg a kijárási tilalmat.
A Pesti Srácok a fake news-ok miatt aggódik, Lakatos szerint figyelik a híreket és megteszik adott esetben az intézkedéseket.
Az állítólag Budapesten lefoglalt cseh maszkokról Lakatos azt állította, hogy nem igaz a hír.
Szintén Lakatos szerint a jövő héten érkezhetnek meg a megrendelt felszerelések. Kiskunhalason épül a mobil kórház, a jövő héten már látványos eredményről tudnak majd beszámolni. A szállodák bezárásának a kérdése még nincs napirenden. Az elhelyezési tartalék objektumokat akkor nyitják meg, ha súlyossá válna a helyzet.