Az eddig is leterhelt, eszköz- és emberhiánnyal küszködő egészségügy nem lesz képes megküzdeni egy országos járvánnyal – figyelmeztetett a Magyar Orvosi Kamara vezetősége.
Tegyen erőfeszítéseket a kormány olyan eszközök beszerzése érdekében, amelyek védelmet biztosítanak az egészségügyben dolgozóknak a koronavírus-fertőzés ellen – ezt kéri a Magyar Orvosi Kamara (MOK).
Nem lehet az amúgy is eladósodott intézményekre terhelni a járvány többletköltségeit, a kormányzatnak biztosítania kell, át kell vállalnia az ellátás finanszírozását – közölte a Magyar Orvosi Kamara elnöke budapesti sajtótájékoztatóján. Kincses Gyula és a szervezet vezetőségének tagjai figyelmeztettek, hogy az egészégügy a dolgozók megfelelő védelme nélkül nem lesz képes kezelni a járványt, és jelenleg nem állnak rendelkezésre az orvosok, nővérek és szakdolgozók védelméhez szükséges eszközök – olvasható az Index beszámolójában.
Kincses Gyula a lap szerint azt is jelezte, hogy mivel a kamara tud kapcsolatba lépni a legkönnyebben a legtöbb magyarországi orvossal, szívesen részt vennének a járvány elleni felkészülésben is. Ám eddig csupán egy alkalommal hívták meg őket a felkészülést koordináló operatív törzs ülésére.
Veszélyhelyzet elrendelését javasolja a kormánynak az operatív törzs
Rendkívüli jogrend, veszélyhelyzet elrendelését javasolja a kormánynak az operatív törzs - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán.
A MOK elnöke többször megismételte, hogy jelenleg nem állnak rendelkezésre a megfelelő feltételek a magyar egészségügyben a dolgozók biztonságos munkavégzéséhez. Továbbá arra szólította fel a kormányzatot, hogy tegyen erőfeszítéseket a szükséges eszközök beszerzésére.
Hangsúlyozta azt is, hogy az egyszerű sebészi maszk – amilyet a büntetés-végrehajtási intézményekben gyártanak – nem alkalmas a vírusfertőzés elleni védekezésre, csak annak továbbadását akadályozza. Ezen kívül azonban egyelőre semmilyen speciális védőfelszerelés nem áll rendelkezésre megfelelő számban sem az alapellátásban, sem a legtöbb intézményben, így pedig éppen a betegellátásban részt vevők váltak a leginkább veszélyeztetetté.
Kincses Gyula azt is kérte, hogy a kormány a megfelelő munkakörülmények mellett a megfelelő bért is biztosítsa az egészségügyben dolgozók számára, mert a jelenlegi helyzet is mutatja, hogy létszükségletté vált a mostani személyzet megtartása a szakmában.
Azt is kérte az Index beszámolója szerint a kamara, hogy az általuk a napokban tett bérjavaslatot fogadja el a kormány. Jelezték, hogy a koronavírus-járvány miatt a kamara nem fogja "élesíteni" az önkéntes túlmunka felmondását, amelyet a bértárgyalások sikertelenségének esetére kilátásba helyezett. Jelezték ugyanakkor, hogy folytatják a bérharcot.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a háziorvosok fejenként 50 darab – a megfertőződéstől nem védő – sebészi maszkot kaptak, holott többségük a kora alapján veszélyeztetettnek számít, és a legtöbb orvos-beteg találkozó is velük zajlik.
Kincses Gyula szerint a lakosság tájékoztatása sem megfelelő. A legfontosabb információkról a kamara is készített és folyamatosan készít tájékoztató, valamint orvosoknak szóló szakmai anyagokat, ugyanakkor az elnök jelezte, hogy a lakosság informálását elsősorban kormányzati feladatnak tekintik.
Az elnök hangsúlyozta: összefogásra van szükség ahhoz, hogy az egészségügyre nehezedő nyomás ne roppantsa meg az ellátást. Azt kérik a kormánytól, hogy mielőbb hozza meg a védelemhez, a megfelelő járványügyi felkészüléshez, a betegellátáshoz, a kieső bevételek pótlásához szükséges döntéseket. és hivatalosan tájékoztassák a lakosságot arról, hogy inkább senki se menjen sehova, a felesleges orvos-beteg találkozásokat mindenki kerülje el. Kincses szerint Magyarországon ma nincs járvány, de a jelenlegi felkészüléssel azt nem is tudná kezelni a kormány – írja az Index.
Az MTI beszámolója szerint Svéd Tamás, a MOK titkára szintén azt mondta, hogy a járvány kontrollálásának a szakemberhiány lehet a legfőbb akadálya. Arról is szólt: tisztában vannak azzal, hogy a megfelelő védőfelszerelés világszerte hiánycikk lett, ám lépéseket kellene tenni azért, hogy a "frontvonalba" koncentrálják az eszközöket.
Álmos Péter, a szervezet másik alelnöke arra emlékeztetett, hogy ma egy sürgősségi osztályon dolgozó kezdő orvos nettó 900 forintot keres óránként, egy szakorvos pedig 1700 forintot. Az alacsony bér veszélyezteti a biztonságos betegellátást, hiszen az orvosoknak másodállást, többletmunkát kell vállalniuk a megélhetés érdekében. A MOK nettó 2400 forintos órabért kér a kezdő orvosoknak és 4100 forintosat a szakorvosoknak. Szerintük így kivezethető volna a hálapénz, és vissza lehetne csábítani a külföldön dolgozó kollégákat – mondta.