Itthon MTI / hvg.hu 2020. március. 02. 11:14

Tisztifőorvos: Eddig 137 vizsgálatot végeztek el koronavírusra

Eddig még nem volt pozitív minta a koronavírus-vizsgálatok során. A mentőállomásokon depókat hoztak létre, ahonnan a háziorvosok védőfelszerelést tudnak igényelni. A koronavírus tájékoztató oldal azonban még nem működik.

Ismét aktualizálták a koronavírus miatt a háziorvosoknak kiadott eljárásrendet – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Azt is hozzátette, minden háziorvosnak rendelkeznie kell védőfelszereléssel.

A mentőállomásokon depókat hoztak létre, ahonnan a háziorvos igényelhet ilyen eszközöket.

A tisztifőorvos elmondta, az eljárásrend ismételt aktualizálására a személyes kontaktusok minimalizálása érdekében volt szükség.

Felhívta a figyelmet arra, hogy aki tüneteket érez magán, koronavírussal fertőzött területről érkezett haza, vagy esetleg érintkezhetett ilyen beteggel, az semmiképpen se menjen el a háziorvosi rendelőbe, hanem hívja fel orvosát.

Az eljárás szerint a háziorvos ilyenkor egy kérdőív alapján telefonon kérdezi ki a beteget, és megerősíti vagy elveti a fertőzés gyanúját. Amennyiben a betegség gyanúja felmerül, egy külön telefonszámon értesíti a mentőszolgálatot, amely az érintettet a lakhely szerinti területileg illetékes kórház infektológiai osztályára szállítja, ahol elkülönítik. A betegtől levett torokváladék-mintát az Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumában vizsgálják, ha a minta pozitív, akkor a beteget átszállítják a Dél-pesti Centrumkórház erre kijelölt osztályára.

Müller a Kossuth rádiónak azt mondta, amíg a beteg nem mutatja a koronavírus-fertőzés tüneteit, nincs értelme elvégezni a tesztet. Hozzátette,

továbbra sincs koronavírussal fertőzött beteg Magyarországon, a laboratóriumban eddig 137 vizsgálatot végeztek el, pozitív minta nem volt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megszabott protokollnak megfelelő, víruskimutatáson alapuló tesztet végeznek. Ennek során a fertőzőosztályon torokmintát, úgynevezett légúti törlékmintát vesznek, amely a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumába kerül. Itt megfelelő előkészítés után a vírus örökítőanyagának, az RNS-nek a két génjét mutatják ki. Ez egy olyan standard kimutatási mód, ami bizonyosan beazonosítja a vírust, és így nincs hamis eredmény – fogalmazta.

Müller szerint amikor valaki még nem mutatja a tüneteket, akkor nincs meg a szükséges vírusszám a torkában, ami egy diagnózishoz elég lenne. Mivel a vírus lappangási ideje 14 nap, ezért egy tünetmentes emberen most elvégzett vizsgálat nem garantálja, hogy például három nappal később, a lappangási időszakban ne jelennének meg a tünetek.  Az országos tisztifőorvos beszélt arról is, hogy a koronavírus nem ismeretlen, korábban már hatféle koronavírus volt képes emberi megbetegedést okozni, ez a mostani a hetedik, amely egy mutáción esett át, ez pedig megváltoztatta a tulajdonságait.

A megfertőzöttek 80 százaléka tünetmentesen átesik a betegségen, és elsősorban az idős, több betegségben szenvedőkre nézve veszélyes, akiknek gyengébb az immunrendszerük, vagy olyan betegségben szenvednek, ami miatt kitettebbek a vírusfertőzéssel szemben.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ egyébként péntekre ígért egy tájékoztató honlapot, illetve egy Facebook-oldalt a koronavírusról. Előbbinek a koronavirus.gov.hu címen kellene lennie, hétfő délelőtt még nem működött.

Hirdetés