Itthon hvg.hu 2020. február. 18. 13:21

Orbán és Áder állami kitüntetést adott a jordán befektetőknek, akik luxusszállót csináltak a Párisi udvarból

A két üzletember a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta meg. Egy volt alkotmánybíró pedig középkeresztet csillaggal.

„A magyar szállodaipar fejlesztéséhez számos idegenforgalmi beruházás megvalósításával hozzájáruló, több mint két évtizedes munkája elismeréseként Sameer Mahmoud Fayez Hamdan, a Mellow Mood Hungary Kft. vezető tisztségviselője részére” Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta. A Magyar Közlönyben megjelent köztársasági elnöki határozatot Orbán Viktor ellenjegyezte.

Zuhair Fathi Naji Awad szintén a Mellow Mood tisztségviselője, ő a „magyar szállodaipar- és ingatlanfejlesztés területén végzett, számos idegenforgalmi beruházást magába foglaló, több mint két évtizedes munkája elismeréseként” kapta meg ugyanezt a kitüntetést. (A két indoklás majdnem ugyanaz, Zuhair Fathi Naji Awadnál kiemelték az ingatlanfejlesztést is a szállodaipari tevékenysége mellett.)

Megírtuk már, hogy a főváros egyik legkülönlegesebb épülete a Párisi udvar. A Magyar Narancs pedig a témában arról írt közel három éve, hogy az akkor a Rogán Antal vezette V. kerületi önkormányzat 2014-ben eladta 2,1 milliárd forintért a Ferenciek tere 10. szám alatti Párisi udvar műemlék épületét egy bizonyos Párizsi Property Kft.-nek. A befektetők luxusszállodát álmodtak a helyre, amit a kormány annyira fontosnak talált, hogy alig 15 hónappal az adásvétel után, 2015-ben kiemelt beruházássá minősítette, így egy sor kötelező engedélyt nem kellett beszerezni az építkezéshez. Később pedig az Eximbank személyre szabott, „versenyképességet javító belföldi beruházási hitelt” adott az építkezésre, közel 7 milliárd forint értékben.

A Párizsi Property eredetileg egy belize-i offshore cég alapította félmillió forintos alaptőkével nem sokkal azután, hogy az épület eladására kiírt pályázat megjelent. A cég tulajdonosa a budapesti Műegyetemen végzett Majdi Ayesh volt az Egyesült Arab Emírségekből. Később kiderült, hogy a társaság valójában a Mellow Mood Group (MMG) projektcége, vagyis a szállodát a jordániai illetőségű, palsztin származású Zahir Awad és Sameer Hamden építette – írta a Magyar Narancs.

A szálloda azóta megnyílt, az addig közterületként működő, bárki által látogatható Párisi udvart lezárták, és immáron a szálloda részeként működik. A lap a két jordán üzletemberről azt írja, mindketten régóta Magyarországon élnek.

Zuhair Awad a testvérével, Najival még az 1980-as években érkezett Budapestre. Pénzváltással, majd turistaszállók kiadásával foglalkoztak, Najit azonban 1995-ben a Práter utcai otthona előtt felrobbantották. Awad a turistaszállók szintjén túllépve Hamdannal közösen egy sor budapesti hotelt üzemeltet, többek között a Ferenciek terén álló Klotild-palotában működő Buddha Bar luxusszállót.

Balsai István alkotmánybíró és volt igazságügyi miniszter is állami kitüntetést kapott, a Magyar Érdemrend Középkeresztjét a csillaggal. Ő „a rendszerváltoztatás létrejöttében, illetve az első szabadon választott magyar kormány igazságügyi minisztereként a demokratikus jogállam kialakításában és megszilárdításában vállalt kiemelkedő szerepe, több mint két évtizedes országgyűlési képviselői tevékenysége, valamint alkotmánybíróként végzett kimagasló színvonalú szakmai munkája elismeréseként.”

(Magyar Közlöny, Magyar Narancs)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?