Itthon hvg.hu 2020. január. 31. 10:07

Szinte teljesen lenullázta a szmogellenes tervet a Miniszterelnökség

A levegőszennyezés visszaszorítása érdekében sikerült egy komoly intézkedési tervet elkészíteni. A Miniszterelnökség az utolsó pillanatban szinte kiherélte az egészet.

A Miniszterelnökség lenullázta a tervezett szmogellenes intézkedések nagy részét, amin több hónapig dolgoztak minisztériumok szakpolitikusai, a légszennyezéssel foglalkozó szakmai és civil szervezetek – írja a Direkt36.

Egy kormányzati előkészítő dokumentum szerint hat hónapon át dolgozott öt minisztérium egy olyan terven, amely harcot indított volna a szmog ellen. Azzal a kormány is tisztában van, hogy milyen pusztító hatása van a szennyezett levegőnek, ezért is kezdtek munkába.

A cikk szerint nagyon rossz a helyzet Magyarországon, a finom szálló por évente 12 ezer magyar idő előtti halálát okozza, az itt élők az egész EU-ban a harmadik legszennyezettebb levegőt szívják és a fejlett gazdasággal rendelkező országok között hazánk levegője az ötödik legporosabb.

A készítők úgy számoltak, ha a célokat sikerülne elérni, akkor 2030-ra 5,4 hónappal nőne a várható élettartam Magyarországon és a légszennyezéshez köthető idő előtti halálozások száma több mint ötezerrel csökkenne. A Direkt36 több, a tervről szóló egyeztetéseken részt vevő forrástól úgy értesült, hogy a programot 2019 végén, az elfogadás előtti utolsó lépésnél a kormány gyakorlatilag lenullázta:

kihúzták belőle a konkrét eredménnyel kecsegtető vállalások legnagyobb részét.

Az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program (OLP) első változata tíz lakossági energiahatékonysági intézkedést tartalmazott, köztük a szociális tüzelőanyagok rendszerének környezetbaráttá tételét. A cikk szerint ez a gyakorlatban a lignit- és szénosztás megszüntetését jelentette volna.

A programban akkor még szerepelt az „egyes szilárd tüzelőanyagok lakossági használatának korlátozása, minőségi követelményeinek meghatározása”, és egy környezetbarát szociális bérlakásépítő program indítása is.

A szakemberek pozitívan értékelték az anyagot, a társadalmi egyeztetés is lezajlott, őszre az OLP már csak a kormány jóváhagyására várt – és itt ütött be a krach. A Direkt36 szerint a Miniszterelnökség utasította a terv felelőseit, húzzák ki a programból a lakossági energiahatékonysági intézkedések nagy részét, éppen azokat, amelyek igazán hatékonyan csökkentették volna a drámai porszennyezést.

Hirdetés