Ki kellett jelenteniük a józsefvárosi óvodákban dolgozó óvónőknek és minden más alkalmazottnak, hogy nem tagjai semmilyen civil szervezetnek – tudta meg a hvg.hu. Ez nemcsak törvénytelen, de a civil támogatással megválasztott, új kerületi polgármester, Pikó András miatt teljesen érthetetlennek is tűnt, ám mivel az önkormányzat utasítására hivatkozva íratták velük alá, az állásukat féltve sorra nyilatkoztak. A csavar ezután jött: Pikó András elmondása szerint tudomása nélkül zajlott az egész akció, csak lapunktól értesültek arról, mi folyik a saját fenntartású intézményekben. Szándékos, belső szabotázs vagy emberi hiba? Józsefváros vizsgálatot indít, hogy kiderítsék.
„Semmilyen civil szervezet tagja nem vagyok” – többek közt ezt kellett egy saját kezű aláírással megerősített nyilatkozatban kijelentenie minden óvónőnek, dadusnak a józsefvárosi önkormányzat által fenntartott óvodákban. Erről egy állását féltő, ezért névtelenséget kérő kolléga számolt be a hvg.hu-nak, mert felháborodott az orruk alá tolt nyilatkozaton, amit egyértelműen a magánéletükbe való beavatkozásnak érzett. Főleg, mert megfogalmazása szerint pont a civil támogatással posztjára került új kerületi polgármestertől, Pikó Andrástól nem vártak ilyesmit, nem is értették, miért ne lehetnének tagjai civil szervezeteknek. Hiszen van köztük, aki például a hobbija miatt tagja kulturális egyesületnek, ahogy ebbe a generálisan tiltó „semmilyen civil szervezet” kitételbe az állatvédőktől kezdve mindenféle szerveződés beletartozhat.
"Azért furán kezdik Pikóék is"
– jegyezte meg.
Forrásunk szerint a többi munkatársban is ellenérzéseket keltett a nyilatkozat, de azt az óvodai vezető íratta alá velük kifejezetten arra hivatkozva, hogy ez az önkormányzattól érkezett. Ennek alátámasztására a dokumentumról készült felvételt is átadta, ebben valóban az 1/2020. (I.17.) számú Polgármesteri-Jegyzői Együttes utasításra hivatkoznak. Maga a nyilatkozat két állításból áll, azt kellett aláírniuk: „jelenlegi munkaviszonyommal összeegyeztethetetlen másodállással nem rendelkezem, semmilyen civil szervezet tagja nem vagyok”.
Az első fordulatot részben még indokoltnak is érezhették, bár szerinte „eddig soha nem volt ilyen” korlátozás a józsefvárosi óvodákban, ezért furcsa volt, arról nem beszélve, hogy ki mondja meg, mi számít össze nem egyeztethetőnek. A második fordulat viszont a tavaly ősszel civil hátországgal győzedelmeskedő Pikó András személyével és programjával teljesen összeegyeztethetetlennek tűnt.
Rossz érzésük volt, de aláírták
Szomorú, és egyben tanulságos, hogy ennek ellenére – munkájukat féltve – állítja, hogy ő is és a többiek is aláírták. Mindez ráadásul negatív előzményeket idézett fel: a hvg.hu tárta fel tavaly áprilisban, hogy az EP-választás előtt ugyanitt, a VIII. kerületi óvodákban gyűjtöttek Orbán Viktor bevándorlásellenes programját támogató aláírásokat, aminek a kiszolgáltatott óvónők akkor sem mertek nyíltan ellenszegülni. A Kubatov-listára küldött óvónők esetéből akkora botrány lett, hogy Pikó fideszes elődje, Sára Botond a saját alpolgármesterét is lefokozta a történtek miatt, és gőzerővel próbálták elsimítani a visszaélés vetette hullámokat a kampányidőszakban.
Mivel a belső utasítások nem nyilvánosak, azonnal megkerestük a józsefvárosi önkormányzatot, ahol elsőre nem is értették, miről van szó, mert állításuk szerint „nincs ilyen tartalmú utasítás”, illetve kötelező nyilatkozat. Erre a forrás védelmében kitakarva a személyes információkat megmutattuk nekik, mit íratnak alá információink szerint a kerületi óvodákban kifejezetten az önkormányzatra hivatkozva.
Pikóék nem kértek ilyen nyilatkozatot, és vizsgálatot indítanak
Pikó András polgármester és Czukkerné Pintér Erzsébet jegyző erre közös közleményben reagált, amelyben azt írták, hogy tőlünk értesültek a nyilatkozatról, de ahhoz semmi közük nincsen.
„Józsefváros jegyzője és polgármestere ilyen nyilatkozatot nem kért sem az óvodavezetőktől, sem az óvodai dolgozóktól”
– jelentették ki.
Ezért „az önkormányzat haladéktalanul vizsgálatot indít, és amennyiben szükséges felelősségre vonást kezdeményez a hamis tartalmú adatszolgáltatásra felkérővel szemben”.
Lejáratási kísérlet?
Pikóék válasza azt valószínűsíti, hogy mindez vagy egy belső szabotázsra emlékeztető akció lehetett, vagy esetleg tévedés, szakmai vagy kommunikációs hiba történhetett. Mindenesetre úgy tudjuk, hogy az önkormányzati fenntartású Napraforgó Egyesített Óvoda több tagóvodájában is lezajlott a nyilatkoztatás. Informátorunk szerint belülről, az egyes tagóvodákban mindez teljesen hitelesnek tűnt, volt, ahol még a kinyomtatott e-mailt is megmutatták az értetlenkedő óvónőknek, alátámasztva, hogy „felülről” érkezett, illetve direktben erre az utasításra hivatkoztak.
Bárki áll is emögött, súlyosan jogszabályellenes húzást hajtott végre.
Mert közalkalmazottakra is vonatkoznak bizonyos összeférhetetlenségi szabályok – így például a vezető beosztásúakra –, de az ilyen erős korlátozások eleve törvénybe ütköznének – mondta kérdésünkre Szabó Máté, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakmai igazgatója. Arra nézve, hogy a munkavállaló részt vesz-e valamelyik civil szervezetben, még csak adatot sem lehetne ilyen formában gyűjteni, nemhogy ennek kizárására kényszeríteni az alkalmazottakat. Ráadásul mivel a munkáltatótól, itt az önkormányzati fenntartású óvodától függ az egzisztenciájuk, már az is aggályos és szabálytalan, hogy nyomásgyakorlásként élhették meg, amikor ilyen tartalmú nyilatkozatot kellett tenniük – tette hozzá.