Itthon hvg.hu 2020. január. 28. 11:32

Elmagyarázták, hogyan juthatott be 70 migráns Magyarországra

A hatvan-hetvenfős csoport a közúti határátkelő oldalán próbálkozott, amit veszély esetén vaskapuval zárnak el, de most fegyveres biztonsági őrök védték. Pintér Sándor szerint a rendszer jól vizsgázott, de utasította a BV-t, hogy ellenőrizzék le a szerb–magyar határszakaszt.

Két részletben, tíz perc különbséggel próbált átjutni a röszkei határátkelőn migránsok egy csoportja – hangzott el a Belügyminisztérium sajtótájékoztatóján. Ahogy azt korábban megírtuk, a közúti határátkelőnél három figyelmeztető lövést is leadott az egyik, szolgálatot teljesítő biztonsági őr, amikor hajnalban 60-70 ember próbált jogellenesen Magyarországra jutni.

Az esetről a biztonsági kamera készített felvételeket, amit a Hír Tv hozott nyilvánosságra:

Az első betörési kísérlet szerb oldalról történt hajnal 5:20-kor, ezt a rendőrök megakadályozták, és egy embert elfogtak – mondta Papp Károly altábornagy. A másik tíz perccel később, 5:30-kor kezdődött, akkor egyszerre 60-70 migráns próbált magyar területre jönni. Mivel a Röszke II. határátkelő reggel hétkor nyit, az objektum őrzését szabály szerint fegyveres biztonsági őrök végezték, akik először figyelmeztették a csoportot, majd egyikük három figyelmeztető lövés adott le.

A röszkei közúti határátkelő, ahol az eset történt.
MTI/Molnár Edvárd

A migránsok jelentős része visszafutott Szerbiába, a helyszínre érkező rendőrök négy embert fogtak el, kihallgatásuk jelenleg is folyik. Néhányan magyar területen szóródtak szét, ezért a hatóságok hermetikusan lezárták a területet, ami még mindig érvényben van.

Arra a kérdésre, hogy a folyamatos határőrizet ellenére hogyan történhetett meg egy ilyen eset, Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta: a röszkei átkelő azért van, hogy átkeljenek rajta az emberek.

„Nem az átkelőhelyeinket, hanem a zöldhatárokat akarjuk hermetikusan lezárni” – tette hozzá.

MTI/Molnár Edvárd

Röszke II.-nél egyébként vaskapuk állnak készenlétben, amikkel előre le lehet zárni az utat , ha veszély esetén szükség van rá.

„Nem a határvédelmi rendszer kerítéséről van szó, hanem egy átkelési pontról, ez teljesen más rendszer, mint a biztonsági határzár” – mondta Pintér.

A belügyminiszter szerint a rendszer jól vizsgázott, de ha mégis változtatni kell, akkor azt tíz napon belül végre kell hajtani. Pintér utasította a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokát, hogy kezdjék meg az ellenőrzést a magyar–szerb határszakaszon, és ahol szükséges, ott erősítsék meg. A rendőrség pedig ellenőrizni fogja, hogy a magyar oldalon nincsenek-e embercsempész csoportok, melyek várták az érkezőket.

Máté Péter

Pintér arra is emlékeztetett, hogy a múlt héten határszemlét tartott, és már akkor is olyan információkat kaptak, hogy kisebb csoportok több helyen meg fogják kísérelni a behatolást.

A hvg.hu helyszíni tudósítója úgy tudja, hogy a csoport tagjai eddig

a magyarkanizsai vasútállomáson húzták meg magukat, amit egy hete lezártak.

A hatóságok azóta folyamatosan zaklatták őket, ezért folyamatosan nőtt köztük a feszültség, és úgy érezték, csapdában vannak Szerbiában.

A határ szerb oldalán kialakult helyzetről korábban ebben a riportban írtunk részletesebben.

A gumicsónakokat is elkapkodták a Magyarországra tartó menekültek

Dina Naser palesztin felmenőkkel rendelkező jordániai dokumentumfilmes. Négy éven át forgatott a világ legnagyobb, szíriaiakat elszállásoló menekülttáborában, Zaatariban. Az itt készült dokumentumfilmjét, az Apró lelkeket nemrég mutatták be a Verzió Filmfesztiválon. Azt mondja, többek között azt szeretné, ha a nézők megértenék, bárkivel megtörténhet, hogy arra ébred: lebombázzák az országát.

Hirdetés