Itthon hvg.hu 2020. január. 21. 09:22

A New York Egyetem professzora: Orbán elvetette a demokratikus meggyőződést

Trumpból hiányzik Orbán tapasztalata és kulturáltsága, bár mindketten utcai harcosok – mondta Ruth Ben-Ghiat amerikai történész.

Interjút adott a Népszavának Ruth Ben-Ghiat amerikai történész, a diktatúrák és a tekintélyelvű rendszerek szakértője, akitől azt kérdezte a lap, hogyan lehetséges a demokrácia lebontása egy európai uniós és NATO-tagországban. Ben-Ghiat szerint sem a NATO, sem az Európai Unió nem teljesíti küldetését, és „kettős mércét alkalmaz azzal, hogy jelentős ellenállás, szankciók vagy akár kizárás nélkül engedi meg, hogy egy tagállamában leépítsék a demokráciát”.

Szóba kerül Orbán Viktor és Donald Trump amerikai elnök is, akikről a történész azt mondja: mindkettejüket egyfajta „utcai harcos”-aura veszi körül. Amikor Orbán Chuck Norris amerikai karate-világbajnokkal és színésszel pózolt, ő maga is arról beszélt, hogy ő amolyan utcai harcos.

Az interjúban a történész úgy fogalmaz, hogy Orbánnak és Trumpnak érzéke van a politikai időzítéshez és ahhoz, hogyan illeszkedjenek a politikai piachoz, pont azt nyújtva, amire annak szüksége van.

Bár Trumpból hiányzik Orbán tapasztalata és kulturáltsága. Orbán Európa jobboldali fordulatának hullámát lovagolta meg, elvetette a demokratikus meggyőződést, ami az új légkörben csak akadályozta volna. Ő olyan, amilyennek minden sikeres autoriter politikusnak szükségszerűen lennie kell: könyörtelen opportunista. Trump ugyanilyen. Évtizedekig fontolgatta, hogy elindul az elnökségért, aztán rájött, hogy Obama nyolc éve után a fehér konzervatívok tele vannak ellenérzéssel és haraggal, amit ki tud használni. Habár korábban a Demokrata Párthoz húzott, felugrott a republikánusok harci szekerére, és élesen jobbra kormányozta. Csalinak használja a rasszizmust, mert látja, hogy a piacon arra van igény. Még éppenhogy törvényes és már törvénytelen alkotóelemek keverékére épülő üzleti modellt alkalmaz a poitikában, nyilvánvalóvá téve, hogy a közhatalom révén kívánja magát gazdagítani, és nem rejti véka alá a demokratikus normák iránti megvetését. Szeretne magának akkora hatalmat, mint Orbáné, főleg, ami a sajtót illeti. Azt hiszem, Trumpnak az a célja, hogy Amerikát a globális jobboldallal összhangba hozva egyfajta autoriter kormányzást honosítson meg.”

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.