Itthon hvg.hu 2020. január. 09. 20:10

Elkészült az Igazságügyi Minisztérium jelentése a győri kettős gyerekgyilkosságról

A minisztérium szerint a bíróság ítéletét kell vizsgálni, amely korábbi tettéért 5 évre ítélte a decemberben gyerekeit megölő férfit. A gyámhivatal, a család és gyermekjóléti szolgálat nem hibázott.

Közzétették a kormany.hu-n a győri kettős gyerekgyilkosság igazságügyi vizsgálatának eredményéről készült jelentést, amit a kormány számára készítettek.

A vizsgálatot Varga Judit igazságügyi miniszter kezdeményezte még december közepén annak kiderítésére, hogy a győri kettős gyermekgyilkosságot megelőzően eljáró hatóságok részéről történt-e olyan mulasztás, amely nélkül megelőzhető lett volna a tragédia.

A börtönből szeptemberben szabadult H. Gábor december 15-én végzett 13 éves nevelt lányával és 10 éves kisfiával, majd öngyilkos lett. Egyedül hat éves kislányát hagyta életben.

A dokumentum szerint H. Gábor korábban börtönbe került azért, mert a szombathelyi családi házukban alvó feleségét, H. Annamáriát egy kalapáccsal többször fejen ütötte, majd egy szikével több esetben – az arcán, a nyakán, a mellkasán – megszúrta, megvágta. Az ügyben a Szombathelyi Törvényszék védekezésre képtelen ember sérelmére elkövetett emberölés kísérlete és kiskorú veszélyeztetése miatt halmazati büntetésül 5 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A jelentésben azt firtatják, hogy H. Gábor megfelelő büntetést kapott-e ezért a korábbi tettéért. A leírtak szerint további vizsgálat szükséges ahhoz, hogy H. Gábor büntetésének kiszabásakor megfelelően alkalmazták-e a középmértékre vonatkozó szabályt. Azt írják, hogy a tettéért a büntetési tételkeret 10 évtől 25 évig vagy életfogytig terjedő szabadságvesztés lett volna, aminek a középmértéke 17 év 6 hónap. Azt viszont elismerték, hogy az elítélt korlátozott beszámítási képessége a büntetés korlátlan enyhítését tette lehetővé.

Azt is megállapították, hogy H. Gábor feltételes szabadságra bocsátását mind az ügyészség, mind a börtön ellenezte. Az ügyész az elsőfokú határozatot meg is fellebbezte, azonban a másodfokú bíróság is úgy döntött, hogy az ügyészi indítvány és a büntetés-végrehajtási vélemény ellenére szabadságon engedhető az elkövető.

A jelentés kitért az apa láthatására is. Azt írják, hogy a kapcsolattartás nem illeti meg a szülői felügyeleti jogától megfosztott szülőt, annak biztosítására azonban bírósági, illetve hatósági mérlegelés alapján a gyermek érdekében sor kerülhet. Ebben az esetben a szülők együttes kérésére az eljáró bíró élt a törvényben biztosított kivétel lehetőségével, a kapcsolattartást nem tiltotta meg, annak módját és formáját a felekre bízta.

A jelentés szerint a gyámhivatal, a család és gyermekjóléti szolgálat nem hibázott, mert nem kaptak a család veszélyeztetettségére jelzést vagy adatot.

Hirdetés