De hát akkor kivel? Esetleg a madarakkal? Vagy a növényekkel?
A klímavédelem fontos, de nem lehet az emberekkel megfizettetni – mondta az MTI szerint Hollik István kormányszóvivő az M1 aktuális csatornán csütörtök este.
Hollik szerint a magyar kormány egyetért a klímavédelmi célokkal, de reálisan megvalósítható tervekre van szükség, hogy ne a szegények fizessenek, hanem a nagy szennyező országok és cégek. Nem emelkedhetnek az élelmiszer- és az energiaárak, nem csökkenhetnek a felzárkóztatásra szánt uniós források, a karbonsemlegesség és az olcsó energia pedig nem képzelhető el atomenergia nélkül, úgyhogy ne támadják Paksot, mondta a kormányszóvivő.
Hangsúlyozta: Magyarország vállalta, hogy 2030-ig 90 százalékban káros anyagoktól mentessé teszi energiatermelését, és ezt tudja is teljesíteni. Károsanyag-kibocsátása már ma is messze elmarad a nagy szennyező országokétól. De a 2050-re kitűzött uniós karbonsemlegesség Magyarországon számítások szerint 50 ezer milliárd forintot emészthet fel, ami minden egyes magyarnak évi 170 ezer forintjába kerülhet. Hollik István arra figyelmeztetett, hogy ez nem igazságos.
Hollik előtt a kormányfő, Orbán Viktor beszélt így, azt mondta ugyanis, hogy
nem engedjük meg a brüsszeli bürokratának, hogy a szegény országokkal fizettesék meg a klímaváltozás elleni harc költségeit.
Az EU tagállamainak vezetői azóta megállapodásra jutottak a klímastratégiával kapcsolatban: a brüsszeli EU-csúcson elfogadott határozat alapján a résztvevők „támogatják azt a célt, hogy az EU-t karbonsemlegessé tegyék 2050-re, a párizsi klímamegállapodás szerint”. A részletekről itt írtunk bővebben.